Cts. Oca 16th, 2021

Moon Wishes S. Korean People Happy Chuseok in Video Message

Moon Güney Kore Halkına Video Mesajlıyla Mutlu Chuseok’lar Diledi

Başkan Moon-Jae in, Güney Kore halkına COVID-19’a karşı artan karantinanın ortasında daha iyi bir yarın ümidiyle mutlu bir Chuseok şükran günü tatili diledi.

Moon’un First Lady Kim Jung-sook ile birlikte kaydettiği mesajı, beş günlük tatilin ilk günü olan Çarşamba günü video görüşmesine benzeyen bir format ile yayınlandı.

[Ses: Başkan Moon Jae-in (Türkçe çevirisi)]
“Birçok insan aileleriyle yeniden bir araya gelmeyi ertelemek zorunda kaldı fakat bu sıradan ve değerli günler kısa zamanda bize geri dönecek. Birbirimize duyduğumuz özlem ne kadar çok olursa, birbirimize değer verecek ve birbirimiz hakkında endişeleneceğiz.”
“Herkese daha iyi yarınlar umuduyla mutlu Chuseok’lar diliyorum. Bulundukları yerlerde rahatsızlıklara katlandıkları için halka teşekkür ediyorum. Bu sayede, günlük hayatımıza yavaş yavaş geri döneceğiz.”

[Ses: First Lady Kim Jung-sook (Türkçe çevirisi)]
“Yakında evlerimizin ön bahçesinde, apartmanımızın önündeki otoparkta ve kalplerimizde güneş yeniden doğacak. Herkese nerede olursa olsun kalplerimiz bir oldukça bir sonraki tatilde mutluluk ikiye katlanacak. Chuseok için herkesin fiziksel ve zihinsel olarak sağlıklı olmasını diliyorum ve herkesin güçlü ve umutlu kalmalarını istiyorum.”

Başkan 400’den fazla kişinin korona sebebiyle hayatını kaybetmesinin üzüntüsünü dile getirdi. Yaslı ailelere tesellilerini sunarken; sıkı çalışmaları için sağlık ve karantina personallerine, polis eve itfaiye yetkililerine teşekkür etti.

Moon ayrıca halkın zorluklara karşı dayanmasına karşılık COVID-19’u başarılı bir şekilde savuşturmaya ve ekonomiyi tekrar güçlendirmeye söz verdi.

nazozgen

President Moon Jae-in wished the South Korean people a happy Chuseok thanksgiving holiday, with hopes of a better tomorrow amid heightened quarantine against COVID-19.

Moon’s message with First Lady Kim Jung-sook was issued in a format resembling a video call on Wednesday, which is the first day of the five-day holiday.

[Sound bite: President Moon Jae-in (Korean/English translation)]
“Many people had to postpone their reunion with their family but those ordinary and valuable days will soon return to us. As much longing we have for one another, we will grow to cherish and be concerned about each another.”
“I wish everyone a happy Chuseok with hopes for a better tomorrow. I thank the public for enduring inconveniences from where they are. Thanks to that, we are gradually restoring normalcy in our daily lives.”

[Sound bite: First Lady Kim Jung-sook (Korean/English translation)]
“The full moon will rise over the front yard of our family homes, the parking lot in front of our apartments and in our hearts as well. Happiness during the next holiday will double so long as our hearts are together wherever everyone is. I wish for everyone’s physical and mental well-being during Chuseok and ask everyone to stay healthy and hopeful.”

The president expressed regret over the deaths of more than 400 people from the virus, consoling the bereaved families and thanking medical and quarantine personnel, the police and fire authorities for their hard work.

Moon also vowed to successfully fend off COVID-19 and defend the economy to repay the public for enduring difficulties.

30.09.2020 – KBS World Radio