Pts. Haz 1st, 2020

Moon Vows to Reduce Industrial Accidents in Labor Day Message

Moon İşçi Bayramı Mesajında İş Kazalarını Azaltma Sözü Verdi
 
Başkan Moon Jae-in, iş kazalarını azaltmak ve güvenli işyerleri inşa etmek için elinden gelenin en iyisini yapacağına söz verdi.
 
Cuma günü sosyal medya hesabında yayınlanan İşçi Bayramı mesajında Moon, gayretli çalışma sürecinse meydana gelen iş kazalarının çok üzücü ve sosyal açıdan diğer bütün fedakarlıklar kadar önemli olduğunu söyledi.
 
Başkan, bu hafta Seoul’ün güneyindeki Icheon’da bir depoda meydana gelen ölümcül yangından bahsetti ve kaybedilen hayatlar için derinden başsağlığı dileyerek ülkedeki bütün işçilere saygı duyulması gerektiğini dile getirdi.
 
Başkan, emeğin gücünün sıkı çalışmanın sürekliliğinde yattığını vurguladı. Ülkenin COVID-19 salgınının getirdiği bu zor zamanlarda, teslimat ve ulaştırma işçileri, bakıcılar ve sosyal hizmetlerde çalışanlar sayesinde günlük yaşamı sürdürebildiğini söyledi.
 
Moon ayrıca, küresel bir örnek olarak kabul edilen Güney Kore’nin karantina modelini ülkenin mükemmel karantina ve tıbbi sistemine ve kendini işine adamış çalışanlarına atfetti.
 
Moon, işçilerin toplumun ana damarı olduğunu söyledi ve işleri koruma ve ekonomiyi canlandırma sözü verdi.
 
Sae Mira


President Moon Jae-in has vowed to do his best to reduce industrial accidents and build safe workplaces.

In a Labor Day message posted on his social media Friday, Moon said industrial accidents that occur in the process of diligent labor are heartbreaking and socially significant as any other sacrifice.

He mentioned this week’s deadly fire at a warehouse in Icheon, south of Seoul, and expressed deep condolences over the lives lost as well as respect for all workers in the country.

The president stressed the power of labor lies in the continuity of hard work. He said the country has been able to maintain everyday life during these difficult times brought on by the COVID-19 pandemic thanks to hard work of delivery and transport workers, caretakers and those working in social services.

Moon also attributed South Korea’s quarantine model, which has been deemed a global example, to the nation’s superb quarantine and medical system and  dedicated workers.

Moon said workers are the mainstream of society and pledged to protect jobs and revitalize the economy.

01.05.2020 – KBSWORLD