Cts. Oca 16th, 2021

Moon, Trump End Summit Talks, Head to DMZ

Moon ve Trump Zirve Konuşmasının Ardından DMZ’de

Başkan Moon Jae-in ve ABD Başkanı Donald Trump pazar günü başkanlık ofisinde zirve konuşması yaptı. 

İki lider, Kore yarımadasındaki nükleer silahlanmayı bırakmanın ve barışı sağlamanın yollarını tartıştı. Ayrıca Güney Kore ve ABD arasındaki ortaklığı geliştirmenin yollarını konuştu. Konuşma, bir buçuk saat sürdü ve öğlen 1 sularında tamamlandı. 

Moon ve Trump ilk önce kendi taraflarından yetkilerle görüşme gerçekleştirdi.

Moon’un Genelkurmay Başkanı Noh Young-min, Dışişleri Bakanı Kang Kyung-wha, Ulusal Güvenlik Müdürü Chung Eui-gong ve Seoul’un ABD Elçişi Cho Yoon-je ile toplantıya ve öğle yemeğine katıldı. 

ABD tarafından, Eyalet Sekreteri Mike Pompeo Başkan Trump ile zirve konuşmasına Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, ABD’nin Seoul elçisi Harry Harris ve Beyaz Saray Personal Müdürü Mick Mulvaney ile katıldı. 

İki taraf da zirveyi uzatarak her taraftan onar yetkiliyle öğle yemeği yedi. 

Zirve konuşmasından sonra Moon ve Trump baş ofiste ortak haber konferansına katıldı ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile buluşacağı iki Kore arasındaki silahsız bölgeye gitti. 

nazozgen 

President Moon Jae-in and U.S. President Donald Trump held summit talks at the presidential office on Sunday.

The two leaders reportedly discussed ways to achieve denuclearization of the Korean Peninsula and to establish peace in the region, as well as to enhance the South Korea-U.S. alliance during their talks, which lasted over an hour and a half and ended at around 1 p.m.

Moon and Trump first held talks flanked by officials from their respective sides.

Moon’s chief of staff Noh Young-min, Foreign Minister Kang Kyung-wha, National Security Office chief Chung Eui-yong and Seoul’s Ambassador to the U.S. Cho Yoon-je participated in the talks, that included a working lunch.

From the U.S. side, Secretary of State Mike Pompeo joined President Trump for the summit talks along with National Security Adviser John Bolton, U.S. Ambassador to Seoul Harry Harris and acting White House Chief of Staff Mick Mulvaney. 

The two sides then held an extended summit over lunch involving ten officials from each side. 

After the summit talks, Moon and Trump held a joint news conference at the top office and headed to the demilitarized zone dividing the two Koreas for a historic meeting with North Korean leader Kim Jong-un.

30.06.2019 – KBS World Radio