Çar. Kas 25th, 2020

Moon Says He is Ready to Discuss Forced Labor Issue with Japan Any Time

Moon’un Açıklamasına göre Hükümet Japonya ile Zorunlu Çalıştırma Sorununu Tartışmaya Hazır

Başkan Moon Jae-in cumartesi günü yaptığı açıklamada; hükümetin savaş zamanında zorunlu çalıştırma sorununu çözmek için Japonya ile görüşmeye her an hazır olduğunu duyurdu.

Seoul’daki Dondaemun Tasarım Plazasında gerçekleşen seremoni sırasında televizyonda yayınlanan Özgürlük Günü konuşmasında Moon, hükümetin mahkeme kurallarına saygı duymak ile birlikte, kurbanların anlaşabilecekleri sorunun sorunsuz bir şekilde çözülmesi için Japonya’ya danışıldığını bildirdi.

Moon ayrıca istişare kapısının da sonuna kadar açık olduğunu belirtti.

Tokyo, sömürge dönemi tazminatıyla ilgili tüm sorunların 1965 ikili anlaşma sırasında çözüldüğünü ileri sürdü. Ancak 2018’de Güney Kore Yüksek Mahkemesi, devletler arası anlaşmaya rağmen bireysel tazminat hakkının geçerli olduğuna karar verdi.

Dava, dört Koreli kurban tarafından Japon çelik üreticisine karşı açıldı ancak kurbanlardan sadece biri hayatta kaldı.

Moon konuşma sırasında, bireyin haysiyetini korumanın ülke için asla kayıp olmayacağını ve Kore ve Japonya’nın kişinin haklarına saygı göstermeye yönelik ortak çabalarının gelecekteki işbirliğine Zemin hazırlayacağını vurguladı.

Bu yılki diyalog çağrısı, Moon’un geçen sene Japonya’nın kısıtlamalarının üstesinden gelmeye odaklandığı konuşmasından farklıydı.

Kuzey Kore ile ilgili olarak ise Moon, koronavirüs ve muson yağmurları gibi olayların, iki ülkenin güvenlik ve yaşam açısından bir olabileceğini gösterdiğini söyledi.

İki Kore’nin işbirliği yapabileceği alanlar olarak ise karantina, nehir yönetimi, sağlık hizmetleri ve ormancılık ve tarım teknolojisi olarak gösterdi.

Moon, Koreler arası işbirliğinin her iki Kore için de nükleer ve askeri güce güvenmekten kaçınmanın yolu olduğunu söyledi.

nazozgen

President Moon Jae-in said Saturday his government is ready to talk with Japan at any time to resolve the issue of wartime forced labor.

In a televised Liberation Day speech during a ceremony held at Dongdaemun Design Plaza in Seoul, Moon said the government, while respecting court rulings, has consulted with Japan to seek a smooth resolution of the issue which victims can agree to.

He said the door for consultations still remains wide open.

Tokyo has argued that all colonial era reparation-related issues were settled through the 1965 bilateral treaty. But in 2018, South Korea’s Supreme Court ruled that individual rights to compensation remain valid despite the state-to-state deal.

The lawsuit was filed by four Korean victims of forced labor against a Japanese steelmaker, only one of whom remains alive.

Moon stressed in the speech that protecting the dignity of an individual will never be a loss for the country and that joint efforts by Korea and Japan to respect one person’s human rights can lay the grounds for future cooperation.

This year’s call for dialogue struck a different tone to Moon’s speech last year, when he focused on overcoming Japan’s trade restrictions.

On North Korea, Moon said that recent events such as the coronavirus and monsoon rains repeatedly demonstrate that the two Koreas are one community in terms of lives and safety.

He cited quarantine, river management, health care, forestry and agricultural technology as areas where the two Koreas can cooperate.

Moon said inter-Korean cooperation is the way for both Koreas to avoid reliance on nuclear and military power.

15.08.2020 – KBS World Radio