Pts. Haz 1st, 2020

Moon Meets Prince Andrew, Assesses S. Korea-UK Relations

Moon, Prens Andrew’la Buluştu, G. Kore-İngiltere İlişkilerini Değerlendirdi

Başkan Moon Jae-in, çarşamba günü Seoul’deki başkanlık bürosunda düzenlenen özel bir toplantıda, Kraliçe Elizabeth’in ikinci oğlu Prens Andrew ile oturdu.

York Dükü ile görüşmelerde Moon, Kore Yarımadası’ndaki son gelişmelere değindi ve Birleşik Krallık’ın BM Güvenlik Konseyi’nin daimî bir üyesi olarak Güney Kore ile nükleer silahlardan arınma ve kalıcı barış sağlamada önemli bir ortak olduğunu vurguladı.

Başkan, Birleşik Krallık’ın Güney Kore’ye Kore Savaşı sırasında ABD’den sonraki en büyük ikinci askerini gönderdiğini belirtti ve Prens’e Güney Korelilerin ülkesine sonsuza dek minnettar olacağını söyledi.

Buna cevaben, prens, Kore yarımadasına barış getirecek önemli bir sürecin var olduğunu değerlendirdi ve Seoul’un çabalarına ilişkin dayanışma ve desteğini dile getirdi.

Ayrıca, Başkan Moon ve Güney Kore hükümetine İngiltere’nin Kore Savaşı gazileriyle ilgili konulara gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür etti ve iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine ilişkin daha fazla ilgi ve destek sözü verdi.

Kraliçenin ikinci oğlu, İngiliz hükümdarının ülkeye yaptığı ziyaretin 20. yıldönümünü kutlamak için pazartesiden bu yana Güney Kore’yi ziyaret ediyor.

-Z£P-

President Moon Jae-in sat down with Queen Elizabeth the Second’s son, Prince Andrew, during a special meeting at the presidential office in Seoul on Wednesday.

During talks with the Duke of York, Moon addressed recent developments on the Korean Peninsula and emphasized that the United Kingdom as a permanent member of the UN Security Council is an important partner with South Korea in achieving denuclearization and lasting peace. 

The president also noted that the U.K. sent the second largest troop for South Korea during the Korean War after the U.S. and told the prince that South Koreans will forever be grateful to his country.   

In response, the prince assessed that there has been significant process to bring peace to the Korean Peninsula and expressed his solidarity and support regarding Seoul’s related efforts. 

He also thanked President Moon and the South Korean government for their interest in issues regarding Korean War veterans from the U.K. and promised more interest and support regarding the development of relations between the two countries. 

The queen’s second son has been visiting South Korea since Monday to help mark the 20th anniversary of the British monarch’s visit to the country.

15.05.2019 – KBS World