Pts. Eyl 16th, 2019

Moon Embarks on Trip to Finland, Norway, Sweden

Moon, Finlandiya, Norveç ve İsveç’i Ziyaret Edecek

Başkan Moon Jae-in, Kuzey Avrupa ülkelerinden Finlandiya, Norveç ve İsveç’e uzun bir seyahat düzenleyecek. 

Başkan ilk önce pazardan salıya kadar üç gün Finlandiya’yı ziyaret edecek. 

Başkanlık ofisinin söylediğine göre Moon pazartesi günü ikili bağları güçlendirmek ve 5G ağı ve yapay zeka gibi dördüncü endüstriyel devrimi için ekonomik işbirliği yapmanın yollarını tartışmak için Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto ile buluşacak. 

Moon daha sonra salı günü Norveç’e uçacak ve Nordik uluslara ziyaret düzenleyen ilk Başkan olacak. 

Üç günlük ziyaret sırasında Moon, Kral Harald V tarafından düzenlenen devlet ziyafetine katılacak ve Başbakan Erna Solberg ile zirve konuşması yapacak. 

Moon’un ofisinin söylediğine göre başkan çarşamba günü Oslo Üniversitesinde vizyonu ve Seoul’un Kore Yarımadasında barışı sağlamak için sarf ettiği eforları konuşacak. 

Moon daha sonra perşembe günü İsveç’e üç günlük ziyaret için gidecek. Moon, Kral Carl XVI Gustaf tarafından düzenlenen resmi törene katılacak ve Başbakan Stefan Lofven ile zirveye katılacak. 

Moon ayrıca Stokholm’de, İsveç parlamentosunda (Riksdag) konuşma yapacak. Konuşma sırasında Kore yarımadasındaki barışı korumak için poliçesini konuşacak. 

Başkanlık ofisinin yaptığı açıklamaya göre başbakanın düzenleyeceği bölgesel turun Kore Yarımadası ve barışın devamı için nükleer silahlanmayı bırakmayı tamamlama sürecinde Nordik uluslar ile işbirliğini güçlendirmesini bekleniyor. 

nazozgen 

President Moon Jae-in has embarked on a week-long trip to Finland, Norway and Sweden in northern Europe.

The president will first visit Finland for a three-day state visit from Sunday to Tuesday.

The presidential office said Moon will hold summit talks with President Sauli Niinisto on Monday to discuss ways to strengthen bilateral ties and economic cooperation in the fourth industrial revolution, such as 5G network and artificial intelligence.

Moon will then fly to Norway on Tuesday, becoming the first South Korean president to make a state visit to the Nordic nation.

During the three-day trip, Moon will attend a state banquet hosted by King Harald V and hold summit talks with Prime Minister Erna Solberg.

Moon’s office said the president is slated to deliver a keynote speech at the University of Oslo on Wednesday on his visions and Seoul’s efforts to establish peace on the Korean Peninsula.

Moon will then head to Sweden on Thursday for a three-day state visit. He will attend an official welcoming ceremony, hosted by King Carl XVI Gustaf and hold a summit with Prime Minister Stefan Lofven.

Moon will also deliver a speech at the Swedish parliament, called Riksdag, in Stockholm later Friday to explain his policy of the Korean peninsula peace process.

The top office expressed hope that the president’s regional tour will become an opportunity to reaffirm cooperation with the Nordic nations in the process of achieving the complete denuclearization of the Korean Peninsula and a permanent peace.

09.06.2019 – KBS World Radio