Cts. Kas 16th, 2019

Minimum Wage for 2020 Likely to be Set This Week

2020 Asgari Ücretinin Bu Hafta Belli Olması Muhtemel

Güney Kore, bu hafta içinde gelecek yılın asgari ücretini belirleyecek. 

Kamu sektörü, iş ve işçilerin yer aldığı Asgari Ücret Komisyonu, salı, çarşamba ve perşembe günü Sejong şehrinde tam oturum toplantısı gerçekleştirecek. 

İşçi temsilcileri asgari ücret için saat başına en az %19,8 arttırarak 10,000 Won yapmaya çalışırken; iş sektöründekiler %4,2 keserek 8,000 Won yapmayı öneriyor. 

Konsey katılan yetkili birinin geçen seneyi de göz önüne olarak nihai kararın cumartesi günü açıklanacağını belirtti. Geçen sene, katılımcıların uzlaşmaları devam ettiği için cumartesi günü öğlen 4.40 sularında karar açıklanmıştı. 

Ama yine de komisyon kararın, iş verenler ve işçi arasındaki kararsızlığa bağlı olarak cumartesiyi geçebileceğini düşünüyor. 

nazozgen 

South Korea is expected to determine within this week the minimum wage for next year. 

The Minimum Wage Commission, which includes representatives from the public sector, business and labor, is scheduled to hold full session meetings in Sejong city on Tuesday, Wednesday and Thursday. 

Labor representatives are seeking to hike the hourly minimum wage 19-point-eight percent next year to ten-thousand won, while the business sector is proposing a four-point-two percent cut to bring it down to eight-thousand won.

An official involved with the council expects a final decision to be reached by Saturday, citing past precedent. Last year, the council reached a consensus at 4:40 a.m. Saturday following continuous breakdowns in consensus among participants.

The commission, however, believes there is a chance discussions may extend beyond Saturday as the gap between labor and business remains considerable.

08.07.2019 – KBS World Radio