Cts. Oca 16th, 2021

Main Opposition Urges Seoul to Ditch Military Agreements with N. Korea

Ana Muhalefet Seoul’ü Kuzey Kore ile Askeri Anlaşmaları Feshetmeye Çağırdı

Güney Kore’nin ana muhalefet partisi, hükümeti, Kuzey’in bir başka füze fırlatmasının ardından Kuzey Kore’yle askeri anlaşmalarından vazgeçmeye çağırıyor.

Salı günü düzenlenen basın toplantısında, Kuzey Kore’nin nükleer silahları ve ilgili konularla ilgilenen Özgürlük Kore Partisi (LKP) özel komitesinin başkanı Temsilci Won Yoo-chul, Pyongyang’ın bu yıl bu tür silahları fırlatmasının çoktan onuncu seferi olduğunu belirtti.

Won ayrıca, en son fırlatmanın Güney Kore ve ABD’nin geçtiğimiz ay sona eren ortak askeri tatbikatlarından sonra gerçekleştiğini ve Moon Jae-in yönetiminin Pyongyang’ın bu provokasyonları durduracağı yönündeki görüşünün çok ümit verici olduğunu kanıtladığını belirtti.

Milletvekili, Kuzey’in Kore içi askeri anlaşmaları Kore’nin deniz kenarındaki sınırı, Kuzey Limit Hattı’ndan yüzlerce metre uzakta bir radar üssü ve diğer askeri tesisleri kurarak ve Güney’i gözetleyerek fiili olarak ihlal ettiğini savundu.

Temsilci, Seoul’ün, Pyongyang ile olan askeri anlaşmaları reddetmesi ve bunun yerine savunma için ABD’nin taktiksel nükleer silahlarını paylaştığı bir anlaşmayı “Güney Kore tarzı nükleer strateji” adı altında kurması gerektiğini belirtti.

Günün erken saatlerinde Kuzey, Güney Pyongyang Eyaleti’nden Doğu Denizi’ne tanımlanamayan iki kısa menzilli füze ateşledi.

-Z£P-

South Korea’s main opposition party is urging the government to renounce military agreements with North Korea following another launch of projectiles by the North. 

In a press conference on Tuesday, Representative Won Yoo-chul, the head of the Liberty Korea Party’s(LKP) special committee that deals with the North’s nuclear weapons and related issues, noted that it was already the tenth time that Pyongyang had launched such weapons this year.

Won also pointed out that the latest launch came after joint military drills by South Korea and the United States ended last month and claimed it proved that the Moon Jae-in administration’s outlook that Pyongyang would stop such provocations was too rosy.

The lawmaker argued that the North breached inter-Korean military agreements by installing a radar base and other military facilities just hundreds of meters away from the de-facto inter-Korean maritime border, the Northern Limit Line, and spied on the South.

He said Seoul should discard the military agreements with Pyongyang and instead establish what he called a “South Korean-style nuclear strategy,” under which it shares U.S. tactical nuclear weapons for self-defense.

Early in the day, the North fired two unidentified short-range projectiles into the East Sea from South Pyongan Province.

10.09.2019 – KBS World