Sal. Haz 2nd, 2020

Local Scientists Uncover How Cancer Cells in Lymph Nodes Metastasize

Yerel Bilim İnsanları Lenf Nodüllerindeki Kanser Hücrelerinin Nasıl Yayıldığını Açıkladı

South Korean scientists have discovered for the first time how cancer cells grow and spread in lymph nodes.

Doctor Koh Gou-young of the Institute for Basic Science led the team that discovered that cancer cells spreading in lymph nodes boost the expression of genes related to fatty acids to produce energy. In previous studies, the established theory had been that glucose, and not fatty acids, was the key energy source of most cancer cells.

Lymph nodes are tiny structures that contain immune cells such as lymph and white blood cells to fight harmful substances, including cancer.

Doctors determine how long a cancer patient has to live and what kind of treatment should be administered by how far cancer cells have spread in lymph nodes. So far, though, no study has found how the cancer cells in lymph nodes grow and spread.

The study results were posted in the latest online edition of the international journal Science on Friday.

gezenbilirkişi

Güney Koreli bilim adamları ilk defa kanser hücrelerinin lenf düğümlerinde nasıl büyüdüğünü ve yayıldığını açıkladı

Temel Bilimler Enstitüsü’nden Doktor Koh Gou-young, lenf düğümlerinde yayılan kanser hücrelerinin, yağ asitleriyle ilgili genlerin enerji üretmek için ekspresyonunu artırdığını keşfetti. Daha önceki çalışmalarda, yağ asitleri yerine glikozun çoğu kanser hücresinin kilit enerji kaynağı olduğu açıklanmıştı.

Lenf düğümleri, kanser de dahil olmak üzere zararlı maddelerle savaşan lenf ve beyaz kan hücreleri gibi bağışıklık hücrelerini de içeren küçük yapılardır.

Doktorlar, bir kanser hastasının ne kadar süreyle yaşayacağını ve ne tür bir tedavi uygulanması gerektiğini lenf nodüllerinde kanser hücrelerinin ne kadar yayıldığına göre belirler. Şimdiye kadar, hiçbir çalışma, lenf düğümlerindeki kanser hücrelerinin nasıl büyüdüğünü ve yayıldığını bulamadı.

Çalışma sonuçları, uluslararası Science dergisinin son çevrimiçi baskısında Cuma günü yayınlandı.

08.02.2019 –  KBS WORLD RADİO