Çar. Ağu 5th, 2020

Leaders of S.Korea and Czech Republic Mark 30th Anniversary of Diplomatic Ties

G.Kore ve Çek Cumhuriyeti Liderleri Diplomatik İlişkilerinin 30. Yılını Kutluyor

Güney Kore ve Çek Cumhuriyeti liderleri ikili diplomatik ilişkilerinin 30. yıldönümünü kutlamak için mektuplaştılar.

Seoul Dışişleri Bakanlığı cuma günü yaptığı açıklamada, Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Milos Zeman’a yazdığı mektupta Cumhurbaşkanı Moon Jae-in’in geçtiğimiz otuz yılda çeşitli alanlarda ikili işbirliğinin sürekli olarak genişlemesini memnuniyetle karşıladığını belirtti.

Özellikle, iş adamları için giriş kısıtlama feragatnamesi sağlanması ve her iki ülkede ikamet edenler için acil dönüş uçuşlarının düzenlenmesine yardımcı olunması da dahil olmak üzere, COVID-19 salgınının ortasında “başarılı işbirliğinin” olduğunu belirtti.

Güney Koreli lider, elektrikli araçlar ve ikili ilişkilerin sürekli ilerlemesi de dahil olmak üzere gelecekteki endüstrilerde daha fazla işbirliği yapmayı dört gözle beklediğini söyledi.

Zeman, Seoul ile Prag arasında ikili ilişkilerin ve işbirliğinin geliştiğine dikkat çekti ve Güney Kore’nin COVID-19 müdahaleleri diğer ülkeler için örnek teşkil etti.

Ayrıca bilim ve yeni teknolojilerde daha fazla işbirliği umudunu dile getirdi ve turizm ve kültürel alışverişlerde pandemi sonrası işbirliğini vurguladı.

-Z£P-

The leaders of South Korea and the Czech Republic have exchanged letters to celebrate the 30th anniversary of bilateral diplomatic ties.

In a letter to President Milos Zeman of the Czech Republic, President Moon Jae-in welcomed the continued expansion of bilateral cooperation in various areas in the past three decades, Seoul’s Foreign Ministry said Friday.

He particularly noted “successful cooperation” amid the COVID-19 outbreak, including the provision of entry restriction waivers for businesspeople and helping arrange emergency return flights for those residing in each country.

The South Korean leader also said he looks forward to further cooperation in future industries including electric vehicles and the continuous advancement of bilateral relations.

Zeman noted the development of bilateral relations and cooperation between Seoul and Prague and assessed South Korea’s COVID-19 responses as setting an example for other countries.

He also expressed hopes of further cooperation in science and new technologies and emphasized post-pandemic cooperation in tourism and cultural exchanges.

11.07.2020 – KBS World