Cts. Ağu 17th, 2019

Labor Ministry to Hold Bus Strike Meeting Tuesday

Çalışma Bakanlığı Salı Günü Otobüs Grev Toplantısı Yapacak

Çalışma ve İstihdam Bakanlığı, yaklaşmakta olan ülke çapındaki otobüs grevine karşı alınacak önlemleri görüşmek üzere salı günü özel bir toplantı yapacak.

Çalışma Bakanı ve İl Çalışma Bürosu şeflerinin katılması planlanıyor.

Şehir içi otobüslerin toplu taşımacılığın ana direği olduğunu ve doğrudan vatandaşların hayatı ve güvenliği ile ilgili olduğunu belirten Bakanlık, otobüs şoförleri ve otobüs şirketleri arasında danışma kanalları aracılığıyla arabuluculuk yaparak elinden gelenin en iyisini yapacağını belirtti.

Bakanlık, gelişmekte olan durumları yakından izleyeceğini ve özellikle de haftada 52 saatten fazla çalışmakta olan kişi oranının yüksek olduğu otobüs taşımacılığı, yayıncılık ve eğitim sektörlerine gereğince cevap vereceğini de sözlerine ekledi.

Daha öncesinde, sendikalı otobüs sürücüleri temmuz ayında yürürlüğe girecek olan 52 saatlik zorunlu haftalık çalışma kuralının uygulanmasından önce daha yüksek maaş talep ederek çarşamba günü greve gitmek için oy vermişti.

-Z£P-

The Employment and Labor Ministry will hold a special meeting Tuesday to discuss countermeasures to the impending nationwide bus strike.

The labor minister and provincial labor bureau chiefs are slated to attend.

Noting that city buses are the main pillar of public transportation and directly relate to citizens’ lives and safety, the ministry said it will do its best to mediate between bus drivers and bus companies through consultation channels.

The ministry added it will closely monitor developing situations and respond accordingly, especially with regard to the bus transportation, broadcasting and educational sectors, which have a high percentage of employees who work over 52 hours a week.

Earlier, unionized bus drivers voted to go on strike on Wednesday, demanding higher pay ahead of the implementation of the mandatory 52-hour workweek rule that is set to take effect in July.

13.05.2019 – KBS World