Cts. Ağu 17th, 2019

Korean Neo-Confucian Academies Poised to Make UNESCO World Heritage List

Kore Yeni-Konfüçyüs Akademileri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde Yer Almak İçin Hazır

Kore’nin tarihi Yeni-Konfüçyüs akademileri veya diğer adıyla Seowon, UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ndeki yerini korumak için poz veriyor.

Kültürel Miras İdaresi salı günü, Dünya Miras Komitesi’ne (WHC) bir danışma grubu olan Uluslararası Anıtlar ve Siteler Konseyi’nin (ICOMOS) dokuz akademiden oluşan bir grubun miras listesine eklenmesini önerdiğini söyledi.

ICOMOS her yıl ülkelerin aday gösterdiği tüm kültürel ve karma mülkleri değerlendirir. Özellikleri değerlendirdikten sonra ICOMOS, WHC’nin yıllık oturumuna tavsiyelerini sunar ve daha sonra listelenen mülklerle ilgili nihai karardan sorumludur. ICOMOS’un listeleme önerisini güvence altına alan özellikler, çok önemli bir değişken olmadıkça, genellikle listeye eklenir.

Seowon hakkındaki nihai karar, 30 Haziran’da Azerbaycan’da açılacak ve temmuz ayının sonuna kadar sürecek olan WHC’nin 43. oturumunda verilecek.

Eğer Seowon bu listede yer alırsa, Güney Kore Dünya Miras Listesi’nde yazılı toplam 14 mülke sahip olacak.

Seowon, Joseon Hanedanlığı döneminde kurulan Yeni-Konfüçyüs akademileridir. Ünlü Konfüçyüs bilgelerinin anma törenlerine hizmet etmek ve ayrıca Yeni-Konfüçyanizm eğitimi alan gençleri eğitmek için kullanılıyorlardı.

-Z£P-

Korea’s historical Neo-Confucian academies, or Seowon, are posed to secure a spot on UNESCO’s World Heritage List. 

The Cultural Heritage Administration said Tuesday that the International Council on Monuments and Sites(ICOMOS), an advisory group to the World Heritage Committee(WHC), recommended that a group of nine academies be added to the heritage list.  

ICOMOS evaluates all cultural and mixed properties nominated by countries each year. After evaluating the properties, ICOMOS presents its recommendations to the annual session of the WHC which is then responsible for the final decision regarding the listed properties. Properties that secure the ICOMOS’ recommendation for listing are usually added to the list, unless there is a crucial variable.  

The final decision on Seowon will come during the 43rd session of the WHC which will open in Azerbaijan on June 30th and run through July tenth.  

If Seowon makes the list, South Korea will have a total of 14 properties inscribed on the World Heritage List.  

Seowon are Neo-Confucian academies set up during the Joseon Dynasty. They were used to serve memorial rites for renowned Confucian sages and also to educate young people studying Neo-Confucianism.

14.05.2019 – KBS World