Çar. Oca 29th, 2020

Korean Confucian Academics Added to UNESCO World Heritage List

Kore Konfüçyüs Akademileri UNESCO Dünya Mirası Listesinde

UNESCO Dünya Mirası listesine dokuz Kore Konfüçyüs Akademisi (seowon) eklendi. 

Birleşmiş Milletler Dünya Mirası Komitesi, cumartesi günü Azerbaycan, Bakü’de gerçekleşen toplantıda akademisyenlerin “olağanüstü evrensel değerini” tanıyan bir karara bağladı.

Yeongju’daki Sosu Seowon, Hamyang’daki Namgye Seowon, Gyeongju’daki Oksan Seowon, Andong’daki Dosan ve Byeongsan Seowon, Jangseong’daki Pilam Seowon ve Jeongeup’daki Museong Seowon bu dokuz akademiye dahil olanlar. 

Seowon, Joseon Hanedanlığı döneminde kurulan Neo-Konfüçyüs akademisidir. Ünlü Konfüçyüs bilgelerinin anma törenlerine hizmet etmek ve ayrıca Neo-Konfüçyanizm eğitimi alan gençleri eğitmek için kullanılıyorlardı.


UNESCO Dünya Mirası listesine dokuz Kore Konfüzyon Akademisi veya seowon eklendi.

Birleşmiş Milletler Dünya Mirası Komitesi, cumartesi günü Azerbaycan’ın Bakü’deki bir toplantısında akademisyenlerin “olağanüstü evrensel değerini” tanıyan bir karara bağladı.

Dokuzuncu akademide Yeongju’da Sosu Seowon, Hamyang’da Namgye Seowon, Gyeongju’da Oksan Seowon, Andong’da Dosan ve Byeongsan Seowon, Jangseong’da Pilam Seowon ve Jeongeup’ta Museong Seowon yer alıyor.

Seowon, Joseon Hanedanlığı döneminde kurulan Neo-Konfüçyüs akademileridir. Ünlü Konfüçyüs bilgelerinin anma törenlerine hizmet etmek ve ayrıca Neo-Konfüçyanizm eğitimi alan gençleri eğitmek için kullanılıyorlardı.

UNESCO listesine son eklenenler Güney Kore’nin Dünya Mirası alanlarının toplam sayısını 14’e çıkardı.

nazozgen 

Nine Korean Confusion academics, or seowon, have been added to UNESCO’s World Heritage List.

The UN World Heritage Committee made the decision on Saturday in a meeting in Baku, Azerbaijan, recognizing the “outstanding universal value” of the academics.

The nine academies include Sosu Seowon in Yeongju, Namgye Seowon in Hamyang, Oksan Seowon in Gyeongju, Dosan and Byeongsan Seowon in Andong, Pilam Seowon in Jangseong, and Museong Seowon in Jeongeup.

Seowon are Neo-Confucian academies set up during the Joseon Dynasty. They were used to serve memorial rites for renowned Confucian sages and also to educate young people studying Neo-Confucianism.

The recent addition to the UNESCO list raised the total number of South Korea’s World Heritage sites to 14.