Sal. Haz 2nd, 2020

Korea Keeps Getting Int’l Kudos for COVID-19 Response

Kore, COVID-19 Müdahalesi İçin Uluslararası Övgü Almaya Devam Ediyor 

Kore’nin COVID-19 salgına müdahalesi yurt dışından övgü almaya devam ediyor.

Kudüs İbrani Üniversitesi profesörü ve en çok satan “Sapiens” in yazarı olan tarihçi Yuval Harari, 20 Mart’ta İngiltere’nin Financial Times gazetesinde “Koronavirüs Sonrası Dünya” başlıklı bir makaleye “Son haftalarda, koronavirüs salgını için en başarılı çabalardan bazıları Güney Kore, Tayvan ve Singapur tarafından düzenlendi.” diyerek katkıda bulundu.

“Bu ülkeler izleme uygulamalarından yararlanırken, kapsamlı testlere, dürüst raporlamaya ve herşeyden haberi olan bir halkın istekli işbirliğine çok daha fazla güveniyorlar. “

“Uyumsuzluk yolunda ilerleyecek miyiz, yoksa küresel dayanışma yolunu benimseyecek miyiz?” diye ekledi. “Eğer küresel dayanışmayı seçersek bu sadece koronavirüse karşı değil, 21. yüzyılda insanlığa saldırabilecek gelecekteki tüm salgınlara ve krizlere karşı bir zafer olacak.”

21 Mart’ta ABD’nin Forbes dergisi “İtalya, Coronavirus Muhafazası İçin Güney Kore Modelini Kabul Etmeyi Düşünüyor” başlıklı makalesinde,  “Model, vatandaşların kapsamlı bir şekilde test edilmesi ve enfekte olanların hareketleri hakkında ayrıntılı bilgi paylaşılması yoluyla bulaşmanın yayılmasını (ve her şeyden önce ölümleri) başarıyla sınırlandırabilen Güney Kore’dir.” Dedi.

“Teknoloji söz konusu olduğunda, İtalya yeni stratejiyi uygulamak için gereken tüm araçlara ve becerilere sahiptir.” dedi ve “Sadece anonim verilerin işlenmesine ilişkin genel kuralı ihlal eden acil durum mevzuatı yalnızca demokratik bir toplumda gerekli, uygun ve orantılı bir önlem olması koşuluyla mümkündür.” diyerek ekledi.

ABD Bloomberg ayrıca, Kore Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (KCDC) altında Merkez Epidemik Kontrol Önlem Merkezleri tarafından alınan salgına karşı önleyici tedbirlere büyük ölçüde yer verdi.

İş dünyası haber servisi, “Dünyaya Salgınla Nasıl Savaşacağını Gösteren Virüs Avcısı” başlıklı makalede “Anlaşma kısmen müdahale yönetimi onu ulusal bir kahraman ve başka bir yerde virüs savaşçıları için potansiyel bir rol modeli haline getiren KCDC’nin başkanı Jung Eun-Kyeong tarafından gerçekleştirildi.” Dedi.

Bloomberg, Kore’nin salgına cevap vererek, Jung’un günde iki kez kısa toplantılarından bahsederek, akıllı telefonlarla doğrulanmış vakaların seyahat geçmişlerine ilişkin uyarıların gönderildiği ve bir sürücü tarama kliniği gibi yenilikçi yollarla yapılan büyük testlerden bahsedilen bir senaryo sağlayabilir dedi.

MinSu94

Korea’s response to the COVID-19 pandemic continues to get kudos from abroad.

Historian Yuval Harari, a professor at the Hebrew University of Jerusalem and author of the bestseller “Sapiens,” on March 20 contributed an article titled “The World after Coronavirus” to the Financial Times of the U.K. saying, “In recent weeks, some of the most successful efforts to contain the coronavirus epidemic were orchestrated by South Korea, Taiwan and Singapore.”

“While these countries have made some use of tracking applications, they have relied far more on extensive testing, on honest reporting, and on the willing cooperation of a well-informed public.”

“Will we travel down the route of disunity, or will we adopt the path of global solidarity?” he added. “If we choose global solidarity, it will be a victory not only against the coronavirus, but against all future epidemics and crises that might assail humankind in the 21st century.”

In the article “Italy Considers Adopting South Korean Model For Coronavirus Containment,” Forbes magazine of the U.S. on March 21 said, “The model is South Korea, which was able to successfully limit the spreading of the contagion (and above all, the deaths) by extensive testing of citizens and by publicly sharing detailed information on the movements of those infected.”

“As far as technology is concerned, Italy has all the necessary tools and skills needed to implement the new strategy,” it said, adding, “Emergency legislation derogating to the general rule of processing only anonymous data is possible only under the condition that it constitutes a necessary, appropriate and proportionate measure within a democratic society.”

Bloomberg of the U.S. also gave major coverage to the preemptive measures against the outbreak taken by the Central Epidemic Control Countermeasure Headquarters under the Korean Centers for Disease Control and Prevention (KCDC).

In the article “The Virus Hunter Showing the World How to Fight an Epidemic,” the business news service said, “The deal was brokered, in part, by Jung Eun-Kyeong, the head of the KCDC, whose management of the response has made her something of a national hero, and a potential role model for virus-fighters elsewhere.”

Bloomberg added that Korea could provide the playbook for responding to the outbreak, mentioning Jung’s twice-a-day briefings, the sending of alerts on the travel histories of confirmed cases via smartphones and massive testing conducted through innovative means like a drive-through screening clinic.

23.03.2020 – Yonhap News Agency