Paz. Mar 29th, 2020

Korea, China Agree to Boost Cooperation vs. COVID-19 Outbreak

Kore ve Çin COVID-19 Salgınına Karşı İşbirliğini Artırmayı Kabul Etti 

Başkan Moon Jae-in ve Çin Başkanı Xi Jinping, 20 Şubat’ta yaptıkları bir telefon görüşmesinde COVID-19 salgınıyla mücadelede her iki ulustan ilgili klinik verilerinin paylaşılması da dahil olmak üzere ikili işbirliğini güçlendirme konusunda anlaştılar.

“Çin’in acısı bizim de acımızdır, Kore hükümeti bu zor zamanlarda en yakın komşusuna yardım etmek için elinden geleni yapacaktır.” diyen Başkan Moon, Çin halkının bu acil durumun üstesinden gelme konusundaki gücüne inandığını da sözlerine ekledi.

Başkan Xi, Kore hükümetine verdiği destek ve başsağlığı dilekleri için teşekkür ederek sözlerine “İki ülke, komşu olarak ihtiyaç zamanlarında mevcut sıkıntıyı ortadan kaldırmak için bir ülke olarak işbirliği yapıyor.” diyerek devam etti.

Aynı gün Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Kore’den Kang Seung-seok’u Wuhan’ın yeni başkonsolosu olarak ataması hakkında yorum yaptı. Eskiden Çin’in Dalian kentinde bulunan Kore konsolosluk ofisinin şefiydi.

Bakanlık, “Kore’nin boş görevi çok önemli bir zamanda doldurma kararı Çin’in tüm gücünü COVID-19 salgını kontrol altına almaya adadığı bu dönemde Seoul’ün Pekin’e aktif destek verdiğini gösteriyor. Bu aynı zamanda Kore’nin Seoul-Pekin ilişkilerine olan saygısının da bir göstergesidir. “dedi.

Kang’ın atanma haberi, Xinhua Haber Ajansı ve Sinanet gibi büyük Çin haber kuruluşlarında manşetlerde yer aldı.

MinSu94

President Moon Jae-in and Chinese President Xi Jinping on Feb. 20 agreed in a phone conversation to strengthen bilateral cooperation to fight the COVID-19 pandemic, including sharing relevant clinical data from both nations.

“China’s suffering is our suffering, and the Korean government will try its best to give assistance to its closest neighbor in these difficult times,” President Moon said, adding that he believes in the power of the Chinese people to overcome this emergency together.

President Xi thanked the Korean government for its support and condolences, saying, “The two countries are cooperating as one to ride out the current adversity together as neighbors in times of need.”

A spokesperson for the Chinese Foreign Ministry on the same day commented on Korea’s appointment of Kang Seung-seok as the new consul general in Wuhan. He was formerly the chief of the Korean consular office in Dalian, China.

“Korea’s decision to fill the vacant post at a crucial moment, when China is devoting all its strength to containing the COVID-19 outbreak, shows Seoul’s active support for Beijing. This is also indicative of Korea’s high regard for Seoul-Beijing relations,” the ministry said.

News of Kang’s appointment made headlines in major Chinese news outlets like Xinhua News Agency and Sinanet.

22.02.2020 – Korea.net