Çar. Ağu 5th, 2020

Heavy Rains Forecast For Central Region

Merkez Bölge İçin Şiddetli Yağış Tahmini

Devlet tarafından işletilen bir hava durumu ajansı, Salı gecesi ve Çarşamba sabahı arasında ülkenin merkez bölgesine 200 millimetreden  fazla yağmur yağmasının beklendiğini söyledi.

Kore Meteoroloji İdaresi, Salı günü  sabah saat 10: 00’dan bu yana, bölgedeki bazı kesimlerinde durağan bir cephe nedeniyle yağmur yağdığını açıkladı.

Ajans “Cephenin  batıdan yaklaşan kuru hava ile çarpışması öngörüldüğü için  gece bir yağış bölgesinin oluşması bekleniyor.” Şeklinde açıklama yaptı.

Sonuç olarak, saatte 30-50 mm yağmurun, Seul ve Gyeonggi, Gangwon ve Chungcheong İllerini kapsayan merkezi bölgeyi  Salı günü akşam 9: 00 ile Çarşamba günü sabah 9:00 a kadar vurması bekleniyor diyen ajans, olası heyelanlara ve sellere karşı da uyarıda bulundu.
Kuzeybatı bir rüzgarının ardından yağmurun Çarşamba öğleden sonra güney bölgeye yayılması bekleniyor.

Ajansa göre, Kore’nin sonbaharda hasat kutlaması Chuseok arifesi olan  Perşembe günü ülkenin her yerinde hava bulutlu olacak ve batı kıyısında da yağış bekleniyor.

Ancak ajans, insanların ülkenin iki büyük geleneksel tatilinden birinde ülke genelinde dolunay keyfi yaşayacaklarını da ekledi.

  gulnursen

More than 200 millimeters of rain is expected to hit the country’s central region between Tuesday night and Wednesday morning, a state-run weather agency said.

As of 10 a.m. Tuesday, some parts of the region had already seen rain due to a stationary front, the Korea Meteorological Administration said.

“A precipitation zone is expected to form at night as the front is forecast to clash with dry air approaching from the west,” the agency said.

As a consequence, 30-50 mm of rain per hour is expected to batter the central area covering Seoul and Gyeonggi, Gangwon and Chungcheong Provinces between 9 p.m. Tuesday and 9 a.m. Wednesday, the agency said, warning of possible landslides and flooding.

A northwest wind is then forecast to spread the rain to the southern region on Wednesday afternoon.

It will be cloudy all over the country on Thursday, the eve of Chuseok, Korea’s autumn harvest celebration, with rain expected on the west coast, according to the agency.

But people will be able to enjoy a full moon across the nation on one of the country’s two biggest traditional holidays, it added.

10.09.2019 YONHAP NEWS