Pts. Haz 24th, 2019

Güney Kore, Koreler Arası Zirve İçin Kuzey Kore’ye Elçi Göndermeyi Düşünüyor

S. Korea Mulls Sending Special Envoy to N. Korea for Inter-Korean Summit

Başkanlık ofisi, yakın bir zamanda Koreler arası zirve düzenlemek için Kuzey Kore’ye özel elçi göndermeyi düşündüğünü söyledi. 

Perşembe günü ABD Başkanı Donald Trump ile gerçekleşen zirve sırasında, Başkan Moon Jae-in; yakın gelecekte Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un ile ikili zirve yapmayı umduğunu söylemişti. 

Üst düzey ofisinden kıdemli bir görevlinin cumartesi günü KBS’ye söylediğine göre; ilk adım olarak Kuzey Kore ile yeni bir Koreler arası zirve için irtibat kurmak gerekiyor daha sonra da bu hafta içinde konuyla ilgili adımlara geçilecek. 

Ama yine de görevli; Moon’un salıdan itibaren 23 Nisan’a kadar Merkez Asya’ya tur planladığını belirtti. Bu da Koreler arası zirvenin ilk yıl dönümü olan 27 Nisan’da dördüncü zirveyi ayarlamanın zor olması anlamına geliyor. 

Dördüncü zirvenin Mayıs ortalarında, Trump’ın 26 Mayıs Japonya ziyaretinden önce gerçekleşeceğiyle ilgili tahminler var. 

nazozgen 

The presidential office is reportedly considering sending a special envoy to North Korea to hold an inter-Korean summit at an early date.

During a summit with United States President Donald Trump on Thursday, President Moon Jae-in said he would seek a bilateral summit with North Korean leader Kim Jong-un in the near future.

A senior official at the top office told KBS on Saturday that the first thing to do would be to contact North Korea to tap the possibility of a fresh inter-Korean summit, expecting related steps to begin this week.

The official, however, said that considering Moon’s planned tour to Central Asia from Tuesday to April 23, it would be difficult to hold a fourth summit on April 27th to mark the first anniversary of the first inter-Korean summit.

There are speculations that the fourth summit, if realized, is likely to come early or mid-May before Trump’s visit to Japan set for May 26th.

14.04.2019 – KBS World Radio