Paz. Mar 29th, 2020

Gov’t to Limit Mask Purchases at Pharmacies

Hükümet Eczanelerden Maske Alımlarını Sınırlayacak

Cuma gününden itibaren, hükümet eczanelerden satın alınan yüz maskelerinin sayısını kişi başı ikiyle sınırlandıracak.

Ayrıca, toplam üretimin yüzde onunu oluşturan maske ihracatı sınırlı olacak, böylece yurtiçi dağıtım için daha fazla maske bulunacak.

Kamu maskeleri tedarik hacmi de yüzde 80’in üzerine çıkacak.

Koronavirüs yayılmaya devam ederken maske arzını dengelemeyi amaçlayan bu etki için bir dizi önlem, perşembe günü bir Bakanlar Kurulu toplantısında onaylandı.

Dağıtımda adaleti sağlamak ve birden fazla satın almayı önlemek için, insanlar cumadan pazar gününe kadar, kimlikleri kontrol edildikten sonra eczanelerde ve ilaç dükkanlarında günde en fazla iki maske satın alabilir.

Önümüzdeki pazartesi gününden itibaren, yönergeler haftada sadece iki maskenin satın alınmasına izin verecek şekilde değişecektir.

-Z£P-

Starting Friday, the government will restrict the number of face masks purchased at pharmacies to two per person.

Additionally, mask exports, which had accounted for ten percent of total production, will be limited so that more masks will be available for domestic distribution.

The volume of the public supply of masks will also be raised to over 80 percent.

A set of measures to this effect were approved at a Cabinet meeting on Thursday, aimed at stabilizing the mask supply as the coronavirus continues to spread.

To ensure fairness in distribution, from Friday to Sunday, people can purchase up to two masks per day at pharmacies and drug stores after having their ID checked to prevent multiple purchases.

From next Monday, the guidelines will change allowing the purchase of only two masks per week.

05.03.2020 – KBS World