Cts. Ağu 17th, 2019

Gov’t Seeks Mediation Ahead of Bus Driver’s Strike

Devlet, Otobüs Şoförlerinin Grevi Öncesinde Arabulucu İstiyor

Hükümet, sendikalı otobüs şoförleri tarafından planlanan genel grev öncesinde arabulucu istiyor.

Kara, Altyapı ve Ulaştırma Bakanlığı çarşamba günü yapılması planlanan sendikalı otobüs şoförleri genel greviyle başa çıkmak için salı günü öğleden sonra 17 yerel yönetim temsilcisi ile bir araya gelecek.

Otobüs şöförleri, bu yaz zorunlu haftalık 52 saatlik çalışmanın uygulanmasından önce, fazla mesai ücretlerindeki kesintiden kaynaklı kazançlarının önemli düşüşü sebebiyle maaş zammı talep ediyorlar.

Otobüs endüstrisine, Temmuz 2018’de yürürlüğe giren haftalık daha kısa çalışma uygulaması için 300’den fazla çalışanı olan şirketlere bir yıllık mühlet verildi.

Ulaştırma bakanlığı, yerel yönetimlerin arabuluculuk çabalarını ve sürücülerin dışarı çıkması durumunda destek planlarını inceleyecek.

Ülkedeki grev için başvuru yapan otobüs şoförlerini temsil eden 245 sendika yüzde 5 ile 30 arasında bir zam talep ediyor.

Hükümet pazartesi günü, otobüs şirketlerine mali destek ve otobüs taşımacılığının “kamu yararı” yönünün güçlendirilmesi de dahil olmak üzere ek destek planları açıklamıştı.

-Z£P-

The government is seeking mediation ahead of a general strike scheduled by unionized bus drivers.

The Ministry of Land, Infrastructure and Transport will hold a meeting with representatives of 17 local governments on Tuesday afternoon to cope with a general strike by unionized bus drivers scheduled for Wednesday. 

Bus drivers are requesting a pay raise ahead of the implementation of a mandatory 52-hour workweek this summer as it will lead to a significant reduction in their earnings due to cuts in overtime pay. 

The bus industry was given a one-year grace period for the shorter workweek, which went into effect in July 2018 for companies with more than 300 employees.

The transport ministry will examine local governments’ mediation efforts as well as their backup plans in case the drivers walk out. 

The 245 unions representing bus drivers across the country that filed for strike are demanding between a five to 30 percent pay raise. 

The government had announced additional support plans on Monday, including financial support for bus companies and strengthening the “public interest” aspect of bus transportation.

14.05.2019 – KBS World