Pts. Haz 24th, 2019

Gov’t Plans Special Amnesty to Mark Centennial of Independence Movement

Hükümet, Bağımsızlık Hareketi’nin Yüzüncü Yıldönümü İçin Özel Af Planlıyor

The government is pushing to grant minor offenders special pardons on the occasion of the 100th anniversary of the March First Independence Movement that took place during the Japanese colonial era.

The Justice Ministry is known to have begun related steps by asking prosecutors’ offices to submit a list of possible candidates for the large scale amnesty.

Many on the list are believed to be protesters who were involved in various rallies over the years such as against the deployment of a U.S. missile defense shield or the construction of a Navy base on Jeju Island or relating to the Sewol ferry incident.

The government may also likely pardon a large number of people serving time for minor economic offenses or violating traffic rules.

However, those convicted of corruption, including public officials, are not expected to be included.

One of President Moon Jae-in’s campaign pledges was to restrict pardons for people convicted of crimes such as bribery, breach of trust or embezzlement as part of efforts to reform society. 

edaozgul33

Hükümet, Japon sömürge döneminde meydana gelen 1 Mart Bağımsızlık Hareketi’nin 100. yıldönümü vesilesiyle ikincil suçlulara özel aflar vermeyi düşünüyor.

Adalet Bakanlığının, savcılardan büyük ölçekli af için olası adayların bir listesini sunmasını isteyerek ilgili adımların atıldığı bilinmektedir.

Listedeki pek çok kişinin, bir ABD füze savunma kalkanının konuşlandırılmasına ya da Jeju Adası’ndaki bir donanma üssünün inşasına ya da Sewol feribot olayıyla ilgili olarak yıllarca çeşitli mitinglere katılan göstericiler olduğuna inanılıyor.

Hükümet ayrıca trafik kurallarını ihlal eden ya da küçük ekonomik suçlara zaman ayıran çok sayıda insanı affedebilir.

Ancak, kamu görevlileri de dahil olmak üzere yolsuzluk suçlularının dahil edilmeleri beklenmiyor.

Başkan Moon Jae-in’in kampanya vaatlerinden biri, toplumdan reform çabalarının bir parçası olarak rüşvet, güven istismarı veya zimmete para geçirmek gibi suçlardan mahkum olan insanları hapishaneler ile kısıtlamaktı.

10.01.2019 – KBS World