Pts. Haz 1st, 2020

Gov’t Monitoring to Decide on S. Koreans’ Evacuation from Iraq

Devlet, G. Korelilerin Irak’tan Tahliye Edilmesine Karar Vermeyi Gözlüyor

Seoul Dışişleri Bakanlığı, Irak’ta yaşayan Güney Koreliler için olası tahliye kararıyla ilgili olarak ülkedeki durumları yakından izlediğini söyledi.

Bir üst düzey bakanlık görevlisi perşembe günü yaptığı açıklamada, çaba gösterildiğini ve böylece bir karar alındığında hızlı ve iyi organize edilmiş bir tahliye yapılabileceğini söyledi.

Yetkili, Güney Kore hükümetinin, ilgili ülkeler ve kuruluşlarla yakın bir şekilde görüşmekte ve ayrıca Irak’taki Güney Koreliler ile iletişim halinde olduğunu ekledi.

Irak, Güney Kore’nin yıllardır seyahat yasağı ülkeleri listesinde, ancak yaklaşık 500 Güney Koreli Irak’ta iş ve diğer amaçlar için özel izinli olarak Irak’ta bulunuyor.

Çarşamba günü, Bağdat’taki ABD Büyükelçiliği, Irak ile sınır komşusu olan İran ve ABD arasında yaşanan askeri gerginliklerin artması halinde, ABD hükümeti çalışanlarına yavaş bir şekilde Irak’ı terk etmeleri emrini verdi.

-Z£P-

Seoul’s Foreign Ministry says it’s closely monitoring situations in Iraq regarding a possible evacuation order for South Koreans residing in the country. 

A senior ministry official said on Thursday that efforts are being made so a swift and well-organized evacuation can be carried out once a decision is made. 

The official added the South Korean government is closely discussing with related countries and organizations and also communicating with South Koreans in Iraq. 

Iraq has been on South Korea’s list of travel ban countries for years, but around one-thousand-500 South Koreans are in Iraq on special permission for business and other purposes. 

On Wednesday, the U.S. Embassy in Baghdad ordered nonemergency U.S. government employees to leave Iraq as soon as possible amid rising military tensions between the U.S. and Iran which shares a border with Iraq.

16.05.2019 – KBS News