Cts. Ağu 17th, 2019

FSC: Asiana Airlines to go on Sale in July or Later

FSC: Asiana Havayolları Temmuz veya Sonrasında Satışa Çıkacak

Yerel finans yetkilileri Asiana Havayolları’nın yaklaşık iki veya üç ay içinde satışa çıkmasını bekliyor.

Pazartesi günü basında çıkan bir brifingde, Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC)’nun kıdemli bir yetkilisi olan Lee Se-hoon, ülkenin en büyük ikinci taşıyıcısının planlanan satışının başlatıldığını bildiren resmi bir ihbarın temmuz veya sonrasında gerçekleşeceğini söyledi.

Bakan, durum tespiti için hazırlıkların şu anda devam ettiğini ve temel bir satış sürecinin hazırlanmasının ardından devam edeceğini söyledi.

Daha önce, devlete ait Kore Kalkınma Bankası (KDB) liderliğindeki şirketin alacaklıları, yıl sonuna kadar satış hedefini belirleyerek, nakit sıkıntısı çeken havayolunun normalleşmesine yardımcı olmak için 1.73 trilyon mali yardım sağladı.

Asiana’nın en büyük hissedarı olan Kumho Industrial, satışları yönetmek için geçen ayın sonunda Credit Suisse’yi işe aldı.

-Z£P-

Local financial authorities expect Asiana Airlines will be up for sale in about two or three months.  

In a media briefing on Monday, Lee Se-hoon, a senior official of the Financial Services Commission(FSC), said an official notice informing the launch of the country’s second-largest carrier’s planned sale will be made in July or later. 

He said preparations for due diligence are currently under way and will be followed by the drafting of a basic sales process. 

Earlier, the company’s creditors led by the state-owned Korea Development Bank(KDB) decided to provide one-point-73 trillion won in financial assistance to help normalize the cash-strapped airline, setting a goal to sell it by the end of the year.

Kumho Industrial, Asiana’s biggest shareholder, hired Credit Suisse late last month to manage the sell-off.

13.05.2019 – KBS World