Cts. Ağu 17th, 2019

Foreign Ministry Raises Travel Alert Level for Eastern Burkina Faso and Northern Benin

Dışişleri Bakanlığı, Doğu Burkina Faso ve Kuzey Benin için Seyahat Uyarısı Seviyesini Artırdı

Seoul Dışişleri Bakanlığı, Güney Koreli bir vatandaşın militan bir grup tarafından yakalanmasının ardından yakınlarda kurtarıldığı olayın ardından, Afrika’nın doğusundaki Burkina Faso ve kuzeyindeki Benin yolcuları için alarm seviyesini yükseltti.

Dışişleri Bakanlığı pazartesi günü yaptığı açıklamada Burkina Faso ‘nun doğu kısmı için alarm seviyesinin iki seviyesinden üçe veya kırmızı alarm seviyesine çıkarıldığını söyledi.

Güney Kore’nin dört seviyeli seyahat uyarı sisteminde, kırmızı alarm, insanların oraya seyahat etmemeleri veya oldukları yerden ayrılmamaları gerektiği anlamına gelir.

Önceden, Burkina Faso’nun sadece kuzey kısmı kırmızı alarm altındaydı.

Bakanlık ayrıca, Burkina Faso ve Benin sınırları boyunca Pendjari Ulusal Parkı ve W Ulusal Parkı için de kırmızı alarm verdi.

Karar, Güney Koreli bir kadının Burkina Faso’da Fransız ordusu tarafından kurtarılmasından sonra geldi. Kadın, neredeyse bir ay boyunca besbelli bir İslami militan grup tarafından esir tutuldu.

Dışişleri Bakanlığı, bölgedeki terörist saldırıların ve kaçırma olaylarının yayılmasını göz önüne alarak alarmı güçlendirdiğini açıkladı.

-Z£P-

Seoul’s Foreign Ministry raised the alert level for travelers to eastern Burkina Faso and northern Benin in Africa, after a South Korean national was recently freed after being captured by a militant group.

The Foreign Ministry announced Monday that the alert level for the eastern part of Burkina Faso was raised from level two to three, or red alert. 

Under South Korea’s four-level travel warning system, red alert means people are advised not to travel there or leave.

Previously, only the northern part of Burkina Faso was under the red alert.

The ministry also issued red alert for Pendjari National Park and W National Park along the borders of Burkina Faso and Benin.

The decision follows the rescue of a South Korean woman by the French military in Burkina Faso. The woman was held captive by an apparent Islamic militant group for nearly a month. 

The Foreign Ministry explained that it strengthened the alert considering the expansion of terrorist attacks and kidnappings in the region.

14.05.2019 – KBS World