Cts. Oca 16th, 2021

Financial guidebooks issued for Russian speakers in S. Korea

Güney Kore’de Rusça konuşanlara yönelik mali rehberler

Güney Kore’nin mali bekçisi pazar günü yaptığı açıklamada, yabancı çalışanlara ve eşlerine dil engelleri aşmalarına yardımcı olmak amacıyla Kore’de Rusça konuşan yabancılar için günlük finansal hizmetler hakkında özel rehberler yayınladığını söyledi.

Mali Denetleme Servisi (FSS) yaptığı açıklamada, “Kılavuz, çok kültürlü aileler ve göçmen işçiler de dahil olmak üzere, Kore’de yaşayan yabancı dil konuşanlara dil ve kültürel engellerin üstesinden gelmelerinde ve Kore’de güvenilir finansal hizmetleri kullanmaları konusunda yardımcı olmak içindir” dedi.

FSS, “Kılavuz sadece bankacılık, takas ve yurtdışı havale, tasarruf ve sigorta ve finansal dolandırıcılık ile ilgili çeşitli finansal bilgiler içermemekle birlikte, Kore’de daha iyi bir yaşam için de yararlı ipuçları içermektedir.” dedi.

FSS, 2015’ten beri Çince, Vietnamca, Kamboçyaca, Tagalogca, Endonezyaca, İngilizce ve Taylandca mali rehberler yayımladı.

Kılavuzlar, bankalara ve yabancı işçiler ve çok kültürlü haneler için eğitim ve destek merkezlerinin yanı sıra FSS’nin web sitesinde görüntülenebilecek ve indirebilecek şekilde dağıtılmıştır.

FSS’ye göre, geçen yıl itibariyle Güney Kore’de yaşayan yaklaşık 1,25 milyon yabancının, yüzde 2,4’ünü  Rus konuşmacılar oluşturuyordu.

handesshi

South Korea’s financial watchdog said Sunday it has published special guidebooks on daily financial services for Russian-speaking foreigners here, in a move to help foreign workers and their spouses experiencing language barriers.

“The guide is to help foreign-language speakers living in Korea, including multicultural families and migrant workers, to overcome language and cultural barriers and use reliable financial services in Korea,” the Financial Supervisory Service (FSS) said in a statement.

“The guide contains not only various financial information regarding banking, exchange and overseas remittance, savings and insurance and financial fraud but also useful tips for a better life in Korea,” the FSS said. 

Since 2015, the FSS has published financial guidebooks in Chinese, Vietnamese, Cambodian, Tagalog, Indonesian, English and Thai.

The guidebooks are distributed to banks and training and support centers for foreign workers and multicultural households, as well as being available to view and download on the FSS’ website (edu.fss.or.kr).

There were around 1.25 million foreigners living in South Korea as of last year, with Russian speakers accounting for 2.4 percent of them, according to the FSS.

23.06.2019-YONHAP NEWS