Pts. Eyl 16th, 2019

Exhibition of French masterpieces kicks off in Seoul

Fransız Şaheserler Sergisi Seoul’de Başladı

Fransa’nın Troyes Modern Sanat Müzesi’nden Fauvist ve Kübist başyapıtlardan oluşan bir sergi, üç aylık bir çalışma çarşamba günü Seoul’de başladı.

Sergi, “Devrim – Yeni dönem başlıyor” başlığı altında, 15 Eylül’den Seoul’deki Sejong Merkezinde açılacak. Fransız müzesinin 2.000 sanat eserinden oluşan koleksiyonunda 140 civarında resim, heykel, video klip ve fotoğraf yer alıyor.

Seoul sergisi, özellikle Fauvism’i başka bir ikonik ressam olan Henri Matisse ile birlikte kuran Fransız sanatçı Andre Derain’in alkışlanan resmi “Big Ben” i gösteriyor. 1906 yılında boyanan “Big Ben” in Asya’ya ilk kez gidiyor.

Koleksiyonun Fauvist sütunu, Fransız ressam Maurice de Vlaminck tarafından Fauvism’in önemli bir eseri olan “Les Chataigniers a Chatou” da içeriyor. 
Kübist sütunun koleksiyonunda, efsanevi İspanyol Kübalı Pablo Picasso’nun bronz bir heykeli olan “Le fou” ve ayrıca Georges Braque tarafından “Paysage de l’Estaque” bulunmaktadır.

Sergide ayrıca, Kübizmin yükselişini destekleyen Gertrude Stein da dahil olmak üzere efsanevi sanat satıcılarına ve eleştirmenlerine adanmış özel bir alan da yer alıyor.

Seoul etkinliği, iki yıllık bir tadilattan geçtiği sırada düzenlenen Fransız müzesinin iki yurtdışı kredi fuarından birisi.

Fransız adıyla bilinen Musee d’art moderne de Troyes olan müze, yerel sergiye Yonhap Haber Ajansı, Güney Kore’nin anahtar tel hizmeti ve Sejong Center ile birlikte ev sahipliği yapıyor.

Yetişkinler için bilet fiyatı15,000 won (12,60 ABD Doları). 

handesshi

An exhibition of Fauvist and Cubist masterpieces from France’s Troyes Museum of Modern Art kicked off on Wednesday in Seoul for a three-month run.

Under the title, “Revolution – The new era begins,” the exhibition runs through Sept. 15 at Sejong Center in central Seoul. On display are about 140 paintings, sculptures, video clips and photos out of the French museum’s collection of some 2,000 art works.

The Seoul exhibition most notably displays “Big Ben,” the acclaimed painting by French artist Andre Derain, who co-founded Fauvism with another iconic painter, Henri Matisse. It is the first time for “Big Ben,” painted in 1906, to travel to Asia.

The Fauvist pillar of the collection also includes “Les Chataigniers a Chatou,” a major work of Fauvism, by French painter Maurice de Vlaminck.

The collection of the Cubist pillar involves “Le fou,” a bronze sculpture by the legendary Spanish Cubist Pablo Picasso, as well as “Paysage de l’Estaque” by Georges Braque.

The exhibition also features a special space dedicated to legendary art dealers and critics, including Gertrude Stein, who supported the ascent of Cubism.

The Seoul event is one of the two overseas loan exhibitions the French museum arranged as it undergoes a two-year renovation.

The museum, better known by its French name, the Musee d’art moderne de Troyes, is hosting the local exhibition along with Yonhap News Agency, South Korea’s key wire service, and Sejong Center.

Tickets for adult are available for 15,000 won (US$12.60).

12.06.2019-YONHAP NEWS