Pts. Eyl 16th, 2019

Eight Out of Ten S. Koreans Put Economy Above Unification

G. Koreliler Ekonominin Birleşmeden Daha Önemli Olduğunu Düşünüyor

Hükumetin yaptığı yeni bir araştırmaya göre, on Güney Koreli’den sekizi ekonomik meselelerin Kuzey Kore’yle birleşmeden daha önemli olduğunu düşünüyor.

Kore Sağlık ve Sosyal İşler Enstitüsü, 3.873 Güney Koreli ile yürüttüğü araştırmanın sonuçlarını bugün yayınladı. Araştırma gösteriyor ki, şayet iki problemden biri çözülecekse, katılımcıların %77.1’i birleşmeyi değil ekonomiyi tercih ediyor.

%55.9’u Güney Kore ile Kuzey Kore’nin birleşmesine gerek olmadığını düşünüyor.

Kuzey Kore’yle bir birleşme olması için kısmen de olsa hayat kalitelerinden vazgeçip vazgeçemeyeceklerini sorulduğundaysa %53.2’si buna olumsuz yönde cevap verdi.

Aynı zamanda %42.3’ü ise iki Kore arasındaki bağları geliştirecek sosyal değişimlere karşı olumlu bakarken, %49.9’u bu konuda nötr olduğunu ve %7.7’si olumsuz baktığını söyledi.

Araştırma geçtiğimiz Haziran-Eylül aylarında yürütüldü. 19-75 yaşları arasındaki 1.967 erkek ve 1.906 kadın ise bu araştırmaya katıldı.

gu.mi.ho

Eight out of ten South Koreans think economic issues are more important than unification with North Korea, according to a new government survey.

The Korea Institute for Health and Social Affairs released on Friday the results of their survey of three-thousand-873 South Korean adults, which indicates that 77-point-one percent of respondents would choose the economy over unification if only one of the two problems could be solved.

In the survey, 55-point-nine percent agreed with the proposition that South Korea and North Korea don’t necessarily have to form a unified country.

A full 53-point-two percent answered negatively when asked if they were willing to partially give up their quality of life for unification with North Korea.

Meanwhile, 42-point-three percent of respondents were positive about social changes that improve inter-Korean ties, while 49-point-nine percent said they were neutral and seven-point-seven percent were negative.

The survey was conducted last year from June to September, and included one-thousand-967 men and one-thousand-906 women between the ages of 19 and 75.

07.06.2019 – KBS.WORLD