Çar. Oca 29th, 2020

Culture, Tourism Ministers of S. Korea, Japan, China to Meet Next Week

Güney Kore, Japonya ve Çin Kültür Turizm Bakanları Gelecek Hafta Buluşacaklar

Seoul ve Tokyo arasındaki diplomatik gerilimlerin derinleşmesiyle birlikte, Güney Kore, Japonya ve Çin’in kültür ve turizm bakanları önümüzdeki hafta görüşmeler yapacaklar.


Seoul’ün Kültür, Spor ve Turizm Bakanlığı üç günlük görüşmenin perşembe günü Güney Kore’nin Incheon şehri yakınlarındaki Songdo’da gerçekleşeceğini söyledi.


Turizm ve kültür üzerine ayrı ayrı iki bakanlık toplantısı yapılacak.


Üçlü görüşmelerden önce, Güney Kore ve Japonya kültür ve turizm bakanları arasında ikili görüşmeler yapılacak. İki taraf da diplomatik sürtünmenin etkisini en aza indirmenin yollarını tartışacaklar.


Üç ülkenin bakanı da bir sanat festivaline, ortak bir rapor imzalayıp bu yılki Doğu Asya’nın Kültür Şehri’ni ilan eden bir tören de dâhil olmak üzere diğer etkinliklere katılacaklar. 


BFirst 


Amid deepening diplomatic tensions between Seoul and Tokyo, the culture and tourism ministers of South Korea, Japan and China will hold talks next week.

Seoul’s Ministry of Culture, Sports and Tourism said the three-day talks will take place in South Korea’s Songdo near Incheon city from Thursday.

There will be two separate ministerial meetings respectively on tourism and culture.

Before the trilateral talks, South Korea and Japan will hold bilateral meetings between their culture and tourism ministers. The two sides may discuss ways to minimize the impact of the diplomatic friction.

The ministers of the three countries will also take part in other events taking place on the sidelines including an art festival, the signing of a joint statement and a ceremony declaring this year’s Cultural City of East Asia.

24.8.2019 – KBS WORLD RADIO