Çar. Oca 29th, 2020

Cultural, Tourism Ministers of S. Korea, Japan to Meet Later This Week .

Güney Kore ve Japonya’nın Kültür ve Turizm Bakanları Bu Hafta İçinde Biraraya Gelecek 

Güney Kore ve Japonya’nın kültür ve turizm karar vericileri  bu hafta içinde iki komşu ülke arasındaki diplomatik ve ticari gerilimlerin yoğunlaştığı bu hafta  ikili görüşmelerde bulunacaklar.

Incheon Metropol Şehri  Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Güney Kore, Çin ve Japonya’nın Perşembe ve Cumartesi günleri Batı  Incheon’daki Songdo’da yapacakları Kültür ve Turizm Bakanlarının toplantılarına ev sahipliği yapacağını söyledi.

Üçlü etkinliğin yanı sıra, Güney Kore Kültür, Spor ve Turizm Bakanı Park  Yang-woo, Perşembe günü Japonya’nın Eğitim, Kültür, Spor, Bilim ve Teknoloji Bakanlığından sorumlu Masahiko Shibayama ile bir araya gelecek. Ertesi gün ise, Park Japon Turizm Bakanı Keiichi Ishii ile görüşecek.

Bu yılki toplantı, Tokyo’nun komşu ülkesini güvenilir ticaret ortaklarının “beyaz listesinden” çıkarmasından kaynaklanan, Güney Kore ve Japonya arasındaki ticaret ve diplomatik bir gerilimden dolayı yapılacak.

Geçtiğimiz hafta, Seoul, iki ülke arasındaki güvenlik işbirliği koşullarında “ciddi bir değişiklik” olduğunu öne sürerek Tokyo ile ikili bir askeri istihbarat paylaşım anlaşmasından çekilmeye karar verdi.

Bu arada, resmi Seoul-Pekin-Tokyo üçlü Kültür ve Turizm Bakanları görüşmeleri Cuma günü yapılacak ve bu görüşmelerde  üç Kuzeydoğu Asya ülkesinden liderler bölgedeki kültürel alışverişi ve turizmi teşvik etme yollarını tartışacaklar.

 gulnursen

Cultural and tourism policymakers of South Korea and Japan will have bilateral meetings later this week amid intensifying diplomatic and trade tensions between the two neighboring nations.

Incheon Metropolitan City said Monday it will host the meetings of cultural and tourism ministers from South Korea, China and Japan from Thursday through Saturday in Songdo, western Incheon.

On the sidelines of the tripartite event, South Korea’s Minister of Culture, Sports and Tourism Park Yang-woo will meet with Masahiko Shibayama in charge of Japan’s Ministry of Education, Culture, Sports, Science and Technology on Thursday. The next day, Park will have talks with Japanese Tourism Minister Keiichi Ishii.

This year’s meeting comes as a trade and diplomatic row between South Korea and Japan has been escalating, sparked by Tokyo’s removal of its neighboring country from its “whitelist” of trusted trading partners.

Last week, Seoul decided to withdraw from a bilateral military intelligence-sharing pact with Tokyo, citing a “grave change” in security cooperation conditions between the two countries.

Meanwhile, the official Seoul-Beijing-Tokyo trilateral talks of cultural and tourism ministers will be held on Friday, where the leaders from the three Northeast Asian countries will discuss ways to promote cultural exchanges and tourism in the region.

26.08.2019 YONHAP NEWS