Per. Ara 3rd, 2020

Cruise Ship Investigated for Deadly Collision That Killed at Least 7 S. Koreans

Yolcu Gemisi En Az 7 G. Koreli’yi Öldüren Ölümcül Çarpışma İçin Soruşturuluyor

Macaristan polisinin 26’sının ölü ya da kayıp olduğu Güney Koreli turistlerle dolu gezi teknesiyle çarpışıp alabora olduğundan şüphelenilen bir yolcu gemisini araştırdığı bildiriliyor.

Hvg.hu da dahil olmak üzere Macar medya kuruluşları, resmi onay alınmamasına rağmen, Güney Korelileri taşıyan gezi teknesine çarpanın ‘Viking Sigyn’ adlı bir gemi olduğuna inanıyor.

Basında çıkan haberlerde, çarpışmadan sonra Viking Sigyn’in, çarpışma bölgesine yakın bir iskeleye demirlediği ve polisin soruşturmanın bir parçası olarak perşembe sabahı gemiye bindiği söylendi. Bir yerel medya kuruluşu, bir çarpışma izinin geminin alt kısımlarında açıkça göründüğünü söyledi.

-Z£P-

Police in Hungary are reportedly investigating a cruise ship suspected of colliding and capsizing a sightseeing boat filled with South Korean tourists that left 26 people dead or missing. 

Hungarian media outlets, including hvg.hu, said although official confirmation hasn’t been made, the boat that rammed into the sightseeing boat carrying the South Koreans is believed to be a vessel called the ‘Viking Sigyn’. 

The media outlets said after the collision, Viking Sigyn docked at a pier close to the collision site, adding police boarded the ship on Thursday morning as part of their investigation. One local media outlet said traces of a collision were clearly visible on the lower parts of the ship.

30.05.2019 – KBS World