Per. Ara 12th, 2019

Cost of Private Education Hits Record High in 2018

2018’de Özel Eğitim Masrafları Rekor Seviyeye Ulaştı

Güney Kore’de ilkokul, ortaokul ve liselilere giden öğreni başına özel eğitim masrafı geçen yıl en yüksek seviyeye ulaştı. 

Eğitim Bakanlığı ve Kore İstatistik’in verilerine göre; özel eğitim ücreti 2018’de, bir önceki yıla oranla 19bin Won artarak ay başına ortalama 291bin Won oldu. 

Rakam, altı yıldır durmaksızın artmaktaydı ve verilerin toplanma yılı olan 2007’den beri ulaşılan en yüksek harcamaya ulaştı. 

Liseler için aylık özel eğitim masrafları ilkokul ve ortaokullardan öğrenci başına 320bin Won kadar daha fazla.

Eğitim Bakanlığı’ndan bir görevli lise öğrencileri için olan yüksek rakamı, liseli sayısında azalışa ve değişen üniversite kabullerine dayananan kararsızlığa yordu. 

Güney Kore’nin özel eğitime harcanan toplam para geçen sene 19.5 milyar Won’a ulaştı. 2017’den 800 milyar Won, ya da %4’ten, daha fazla. 

nazozgen 

The cost of private education for each student attending elementary, middle and high schools in South Korea hit an all-time high last year.

According to data by the Education Ministry and Statistics Korea, per capita private education costs came to 291-thousand won per month on average in 2018, up 19-thousand won from the previous year.

The figure has climbed for six consecutive years and is the largest amount since 2007 when related data began to be compiled.

Monthly private education costs in high school were higher than in elementary or middle schools at over 320-thousand won per student.

An Education Ministry official attributed the higher figure for high school students to a general decrease in high school population and instability arising from changes to university enrollment. 

South Korea’s total spending on private education last year reached 19-point-five trillion won, up 800 billion won, or more than four percent, from 2017.

12.03.2019 – KBS World Radio