Sal. Tem 23rd, 2019

Cold Wave Advisory Issued for Most Parts of Nation

Ülkenin Çoğu Bölgesinde Soğuk Hava Dalgası Uyarısı Yapıldı

Temperatures dipped to around minus ten degrees Celsius in inland areas of the central region of the country on Friday, with a cold wave advisory issued for most parts of the nation.

The Korea Meteorological Administration said that the mercury is unlikely to rise above zero degrees in Seoul on Friday, forecasting daytime temperatures for most of the nation to slip by about five degrees Celsius from the previous day.

The weather agency forecast the cold wave will continue into the weekend and begin to let up from Monday.

A cold wave advisory goes into effect if the mercury drops by more than ten degrees compared to the previous day and if early morning lows drop below minus 12 degrees Celsius for two straight days.

gezenbilirkişi

Sıcaklıklar cuma günü ülkenin orta ve iç kesimlerde yaklaşık 10 santigrat dereceye kadar düştü ve ülkenin çoğu bölgesi için soğuk hava dalgası uyarısı yapıldı.

Kore Meteoroloji İdaresi, sıcaklığın Cuma günü Seoul’de sıfır derecenin üzerine çıkmasının pek mümkün olmadığını, ülkenin çoğu için bir önceki günden yaklaşık beş santigrat derece ineceğini öngördüğünü söyledi.

Hava durumu ajansı, soğuk dalganın hafta sonuna kadar devam edeceğini ve pazartesi gününden sonra yükselmeye başlayacağını tahmin ediyor.

Sıcaklık, önceki güne göre on dereceden daha fazla düşerse ve önümüzdeki iki gün boyunca sabah saatlerinde eksi 12 derecenin altına düşerse, soğuk hava dalga önemleri alınacak.

08.02.2019–  KBS RADİO WORLD