Cts. Ağu 17th, 2019

Civic, Religious Groups Urge Resumption of N. Korea Food Aid

Kentsel ve Dini Gruplar, Kuzey Kore Gıda Yardımının Kaldığı Yerden Devam Ettirilmesine Israr Ediyor

Güney Koreli kentsel ve dini gruplar, Kuzey Kore’ye acil gıda yardımı için ısrar ediyorlar.

Üç örgüt bir araya gelerek salı günü ortak bir basın toplantısı düzenledi ve Kuzey Kore’ye acil gıda yardımının yeniden başlatıldığını duyurdu. Hükümetten, ilgili malzemelerin gönderilmesini ve sınır ötesi ziyaretleri desteklemesini istedi.

Üç grup, Koreler arası karşılıklı alışverişleri destekleyen Kore Uzlaşma ve İşbirliği Konseyi, insani yardımlarını destekleyen Kore Kuzey Kore ile İşbirliği NGO (Non-Governmental Organizations – Sivil Toplum Kuruluşları (STK)) Konseyi ve yedi dini kuruluşu temsil eden Kore Barış için Din Konferansı’dır.

Gruplar ayrıca siyasi durumdan bağımsız olarak ve yaptırımlara rağmen gıda yardımı sağlama konusunda Kuzey Kore’nin iş birliğini istedi.

Ayrı bir kamuoyunda yapılan açıklamada, gruplar ayrıca gıda yardımının insan onurunu korumak ve Kore Yarımadası’nın barış ve birleşmesini sağlamak için daha büyük bir hedefin parçası olarak yapılması gerektiğini savundu.

Ayrıca Güney Kore halkını bağış toplama çalışmalarına katılmaya çağırarak, bağışların Kuzey Koreli sakinlere yiyecek yardımı hazırlanmasına gideceğini de belirtti.

-Z£P-

South Korean civic and religious groups are set to push for emergency food assistance for North Korea.

Three organizations came together and held a joint news conference Tuesday, announcing the resumption of urgent food aid to North Korea. They asked the government to support the shipment of related supplies and cross-border visits. 

The three groups are the Korean Council for Reconciliation and Cooperation, which supports inter-Korean exchanges, the Korea NGO Council for Cooperation with North Korea, which supports humanitarian aid, and the Korean Conference of Religions for Peace, which represents seven religious entities.

The groups also asked for North Korea’s cooperation in providing food aid regardless of the political situation and despite sanctions.

In a separate public statement, the groups also argued that food aid should be carried out as part of a bigger goal to safeguard human dignity and realize peace and unification of the Korean Peninsula.

They also urged the South Korean people to take part in fundraising, adding that donations will go to preparing food aid to North Korean residents.

14.05.2019 – KBS World