Çar. Ağu 5th, 2020

All Limits on Mask Purchases to End on Sunday

Maske Alımlarına İlişkin Tüm Sınırlamalar Pazar Günü Bitiyor

Pazar gününden itibaren, Güney Koreliler eczanelerde, süpermarketlerde ve marketlerde herhangi bir sınırlama olmadan özgürce maske satın alabilirler.

Gıda ve İlaç Güvenliği Bakanlığı cumartesi günü yaptığı açıklamada, genel maske dağıtım planına son verileceğini ve pazardan tedarik sistemine geçildiğini söyledi.

Ancak hükümet, tıbbi kurumlar için genel cerrahi maske tedarikini sürdürecek.

Kamuya dağıtılmış maskeler ilk olarak salgının ilk günlerinde Şubat ayı sonlarında maskelerin akut kıtlığını gidermek için başlatıldı. Tüketiciler belirlenen günlerde haftada sadece iki maske alabildiler. Bu sayı, Nisan ayı sonunda haftada üçe yükseldi.

Maske üretimi arttıkça, belirlenen gün kuralı rafa kaldırıldı ve insanlar geçen aydan bu yana her hafta on maske satın alabildi.

Tedarik sorunları tekrar meydana gelirse, hükümet maske kontrol önlemlerini tekrar uygulamaya koyacaktır.

-Z£P-

Starting Sunday, South Koreans can freely buy masks at pharmacies, supermarkets and convenience stores without any limit.

The Ministry of Food and Drug Safety said Saturday it is ending the public mask distribution scheme and switching to a market supply system.

But the government will maintain the public supply of surgical masks for medical institutions.

Publicly distributed masks were first introduced in late February in the early days of the outbreak to address the acute shortage of masks. Consumers could buy only two masks per week on designated days. This increased to three per week in late April.

As mask production increased, the designated day rule was scrapped and people have been able to buy ten masks each week since last month.

The government will reintroduce mask-control measures if supply issues reoccur.

11.07.2020 – KBS World