Cts. Tem 11th, 2020

About 1,300 Writers, Poets Issue Statement in Support of Cho Kuk .

Yaklaşık 1.300 Yazar, Şair Cho Kuk’u Destekleyen Bir Bildiri Yayınladı

Ülkenin edebi çevrelerindeki yaklaşık 1300 kişi, Pazartesi günü yaptıkları  açıklamada, Adalet Bakanı Cho Kuk’a desteklediklerini ve kovuşturmanın yeniden başlatılmasını istediklerini belirttiler.

Milletvekili Hwang Sok-yong ve şair Ahn Do-hyun da dahil olmak üzere 1.276 yazar ve şair tarafından imzalanan açıklama, Ulusal Meclis’teki bir basın toplantısında yayımlandı.

Açıklamada, iddia makamının Cho ve ailesini içeren yanlış davranış iddiaları hakkında “teyit edilmemiş şüpheler” ürettiği için yazarların ve şairlerin çok şaşırdığı belirtildi.

Açıklamada “Şu anda kontrol edilemeyen kovuşturma tarafından kullanılan kılıç( yetki) , geçmişteki askeri diktatörlerden daha korkutucu” dediler.  Açıklamada ayrıca, Cho hakkındaki gerçeği açığa çıkarma bahanesiyle ulusun “hastalanması” için yerel medyaya saldırıldı. 

Hwang basın toplantısında ifadesini okudu  ve Cho’ya desteğini ifade etmek için Cumartesi günü Güney Seoul’de düzenlenen açık hava mitingine katıldığını söyledi.

Ahn  ayrıca kendisi ve kültür ve sanat çevrelerindeki diğer şahısların savcılık reformunun ilerlemesini izledikten sonra bir sonraki dayanışma eylemlerini üstleneceklerini de belirtti.

gulnursen

About 1,300 figures in the nation’s literary circles issued a statement Monday expressing their support for embattled Justice Minister Cho Kuk and calling for reforming the prosecution.

The statement signed by 1,276 writers and poets, including novelist Hwang Sok-yong and poet Ahn Do-hyun, was released in a news conference at the National Assembly.

The statement said the writers and poets are very confused as the prosecution has produced “unconfirmed suspicions” about allegations of wrongdoing involving Cho and his family.

“At present, the sword wielded by the uncontrollable prosecution is scarier than that of military dictators of the past,” it said. The statement also attacked local media for “sickening” the nation under the pretext of uncovering the truth about Cho.

Hwang read the statement in the news conference and said he attended an outdoor rally held in southern Seoul on Saturday to express support for Cho.

Ahn also said he and other figures in the culture and art circles will consider taking their next acts of solidarity after watching the progress of prosecution reform.

07.10.2019 YONHAP NEWS