Paz. Mar 29th, 2020

Abe Seeks to Affirm Alliance with Trump on N. Korea, Middle East

Abe Trump İle K. Kore, Ortadoğu Üzerindeki İttifakı Doğrulamak İstiyor

Japonya Başbakanı Shinzo Abe, ABD Başkanı Donald Trump ile bu hafta New York’ta yaptığı toplantıyı, ülkelerinin Kuzey Kore ve Orta Doğu ile ilgili konularda ittifaklarını doğrulamak için bir fırsat olacağını söyledi.

Abe Pazartesi günü Haneda Havaalanında gazetecilere BM Genel Kurulundan önce New York’a giden bir uçağa binmeden önce yaptıkları zirve müzakerelerinin bir ön izlemesini verdi

Tokyo’nun Washington’la devam eden ticaret müzakerelerine ilişkin olarak Abe, geçen Eylül ayında yaptıkları ortak ortak bildirimlere dayanarak kazan-kazan anlaşması imzalamaya çalışacağını söyledi.

Birleşmiş Milletler oturumları ile ilgili İran Cumhurbaşkanı Hasan Rohani ile yaptığı yaklaşan toplantı hakkında soru sorulduğunda, Abe, Ortadoğu’nun barış ve istikrarının Japonya’nın çıkarlarıyla doğrudan ilgili olduğunu ve İran’lı liderle dürüst ve ciddi takas umudunu dile getirdiğini söyledi.

Sae Mira

Japanese Prime Minister Shinzo Abe says his scheduled meeting with U.S. President Donald Trump in New York this week will be an opportunity to affirm their countries’ alliance on issues concerning North Korea and the Middle East.

Abe gave reporters at Haneda Airport on Monday a preview of their summit talks before boarding a plane bound for New York ahead of the UN General Assembly.

In regards to Tokyo’s ongoing trade negotiations with Washington, Abe said he will try to reach a win-win agreement based on related joint declarations they made last September.

When asked about his upcoming meeting with Iranian President Hassan Rouhani on the sidelines of the UN sessions, Abe said peace and stability of the Middle East is directly related with Japan’s interests and expressed hope for frank and earnest exchanges with the Iranian leader.

23.09.2019 – KBSWORLD