Paz. Eyl 20th, 2020

4th Extra Budget Aims to Help Small Merchants Gripped by Virus Resurgence

Dördüncü Ekstra Bütçe, Virüsün Yeniden Dirilişinden Etkilenen Küçük Esnaflara Yardım Etmeyi Amaçlıyor 

Ülkenin ekonomik çöküşünün beklenenden daha derin olabileceğine dair artan endişeler arasında ek mali destek, sağlık yetkililerinin yeni bir bulaşma dalgasını kontrol altına almak için sosyal mesafe kurallarını sıkılaştırmalarından bir ay gibi kısa bir süre sonra geldi.

Acil bir ekonomik konsey toplantısına başkanlık eden Başkan Moon Jae-in, dördüncü ekstra bütçenin virüsün yeniden dirilmesinden en çok zararı gören iş sektörleri için “özel” bir yardım paketi olduğunu söyledi.

Moon, yeni koronavirüsün yeniden canlanmasının “tüm ekonomik faaliyetlere hızla engel oluşturduğunu ve ekonomik toparlanmanın hızını geciktirdiğini” söyledi.

Moon, özellikle küçük esnafların ve serbest meslek sahiplerinin gelir kaybından ve yüksek kira maliyetlerinden muzdarip oldukları için yükselen sosyal mesafe kurallarının sıkıntısını hissettiğini söyledi.

Geçen ayın sonlarından bu yana, büyük Seoul bölgesindeki restoranların ve küçük lokantaların saat 21: 00’e kadar çalışmasına ve 21.00 ‘dan sabah 05.00’a kadar yalnızca paket servisi ve eve teslimata izin var.

Franchise kahve zincirleri, fırınlar ve dondurma salonları için, çalışma saatlerinden bağımsız olarak yalnızca paket servise ve eve teslimatlara izin verilmişti.

Bu, 59 yıllık Güney Kore hükümetinin tek bir mali yılda ilk kez dört ekstra bütçe ayırışı oldu.

Dördüncü ekstra bütçenin yaklaşık yarısı veya 3,8 trilyon Won’u, küçük esnaflar ve serbest meslek sahipleri için harcanacak. Hükümet, 2,91 milyon küçük esnafa ve serbest meslek sahibine 3,2 trilyon Won’luk nakit yardım sağlamayı planlıyor.

Ekonomi ve Maliye Bakanlığı, plana göre yıllık geliri 400 milyon Won veya daha az olan küçük bir esnafın gelir kaybından muzdarip olması durumunda 1 milyon Won nakit alacağını söyledi.


İnternet kafeler, kapalı spor tesisleri ve dershaneler 2 milyon Won alacak. İş saatlerini kısaltan restoranlar, küçük lokantalar ve diğer esnafların her biri 1.5 milyon Won alacak.

Diğer 1.4 trilyon won, virüs bulaşan şirketlerin 1.19 milyon işi sürdürmelerine yardımcı olmak için kullanılacak.

Mayıs ayında hükümet, koronavirüs salgını nedeniyle işlerini kaybeden 500.000 geçici veya serbest çalışan işçinin her birine 1.5 milyon Won’luk devlet desteği verdi.

500.000 işçi için, tarama prosedürleri olmaksızın her biri 500.000 Won daha alacak. Bakanlık, hükümetin tarama prosedürlerini yürüttükten sonra diğer 200.000 geçici veya serbest işçinin her birine ise 1.5 milyon Won’luk devlet desteği vereceğini söyledi.

Hükümet, işlerini kaybeden 550.000 düşük gelirli haneye yardım etmek için acil yardım fonları verecek. Yardımların miktarı tek kişilik haneler için 400.000 Won ile dört veya daha fazla üyesi olan haneler için 1 milyon Won arasında değişecek.

İnsanlar pandeminin ardından temassız kaldığından, hükümet 13 yaş ve üzeri herkese kişi başına 20.000 Won’luk telefon faturası devlet desteği verecek. Bakanlık, yaklaşık 46,4 milyon kişinin telefon faturası için devlet desteğine hak kazanacağını söyledi.

Diğer 1.1 trilyon Won, okul öncesi ve ilkokul çağındaki çocuğu olan haneler için harcanacak. Bakanlık, çocuk başına 200 bin Won verileceğini söyledi.

Bakanlık, dördüncü ekstra bütçenin çoğunlukla 7,5 trilyon Won’luk yeni devlet tahvili ile finanse edileceğini söyledi.

Maliye Bakanı Hong Nam-ki gazetecilere, dördüncü ekstra bütçeye ek olarak hükümetin ekonomiyi ve çevreleme çabalarını desteklemek için 4,6 trilyon Won değerinde bir teşvik tedbiri hazırlayacağını söyledi.

Hong, yurtiçi tüketimin, sıkılaştırılmış mesafe kuralları nedeniyle bozulma belirtileri gösterdiğini söyledi.

Küçük esnafa verilecek desteği detaylandıran bakan, Seoul’ün bu girişimcilerin özel bir kredi programı aracılığıyla ödünç alabilecekleri parayı 10 milyon Won’dan 20 milyon Won’a ikiye katlamayı planladığını söyledi. Hükümetin, esnafların bu tür kredileri almasını kolaylaştırmayı planladığını söyledi.

Bakan, hükümetin dördüncü ekstra bütçe tasarısını Cuma günü Ulusal Meclise sunacağını söyledi.

Hong, hükümetin 30 Eylül’de başlayacak Chuseok tatil sezonu öncesinde devlet desteği ve nakit yardım sunmaya başlamak için hiçbir çabadan kaçınmayacağını söyledi. Son zamanlardaki ekstra bütçeler ülkenin mali sağlığını zorlarken, kaynak enjeksiyonunun uzun vadede faydalı bir yatırım olarak görülmesi gerektiğini söyledi.

Dört ekstra bütçenin ülkenin borç / GSYİH oranını, pandemi öncesinde yüzde 40’ın biraz altına düşmüş olan oranın bu yıl yüzde 43,9’a çıkarması bekleniyor.

Koronavirüs salgınıyla darbe alan ülke ekonomisi, gayri safi yurtiçi hasılasının üç ay önce çeyreklik yüzde 1,3’lük bir geri çekilmenin ardından ikinci çeyrekte yüzde 3,3 küçüldüğü için durgunluğa girdi.

Bu haftanın başlarında, devlet tarafından işletilen bir düşünce kuruluşu olan Kore Kalkınma Enstitüsü, ülkenin ekonomik büyüme görünümünü bu yıl yüzde 1,1’lik bir daralmaya indirdi; bu, Mayıs tahminindeki yüzde 0,2’lik genişlemeden keskin bir aşağı yönlü revizyon.

Güney Kore, ülke ekonomisinin pandemiden kurtulmasına yardımcı olmak için şimdiye kadar 277 trilyon Won’luk teşvik paketinde vaat etti.

MinSu94

SEJONG, Sept. 10 (Yonhap) — A fourth supplementary budget worth 7.8 trillion won (US$6.6 billion) is mainly aimed at helping small merchants and self-employed people cushion the economic impact of a recent resurgence of the new coronavirus.

The additional fiscal boost came less than a month after health authorities tightened social distancing rules to contain a new wave of contagion, amid growing concerns that the nation’s economic slump may be deeper than expected.

Presiding over an emergency economic council meeting, President Moon Jae-in said the fourth extra budget is a “tailored” relief package for the business sector that suffered the most damage from the virus resurgence.

The resurgence of the new coronavirus has “rapidly put a damper on all economic activities and delayed the pace of an economic rebound,” Moon said.

In particular, small merchants and self-employed people have felt the pinch of the elevated social distancing rules because they are suffering from lost income and high rental costs, Moon said.

Since late last month, restaurants and smaller eateries in the greater Seoul area have been required to operate until 9 p.m., and only takeaway and delivery are permitted from 9 p.m. to 5 a.m.

For franchise coffee chains, bakeries and ice cream parlors, only takeout and delivery have been permitted regardless of operating hours.

It marked the first time in 59 years for the South Korean government to allocate four extra budgets in a single fiscal year.

About half of the fourth extra budget, or 3.8 trillion won, will be spent for small merchants and self-employed people. Of that, the government plans to provide 3.2 trillion won in cash handouts to 2.91 million small merchants and self-employed people.

Under the plan, a small merchant with annual revenue of 400 million won or less will receive 1 million won in cash if the merchant suffers from lost income, the Ministry of Economy and Finance said.

Internet cafes, indoor sports facilities and cram schools will receive 2 million won each. For restaurants, smaller eateries and other merchants that shortened business hours, they will receive 1.5 million won each.

Another 1.4 trillion won will be used to help virus-hit companies maintain 1.19 million jobs.

In May, the government offered some 1.5 million won each in subsidies to 500,000 temporary or freelance workers who lost their jobs due to the coronavirus pandemic.

For the 500,000 workers, they will receive another 500,000 won each without screening procedures. The government will give 1.5 million won each in subsidies to another 200,000 temporary or freelance workers after conducting screening procedures, the ministry said.

To help 550,000 low-income households that lost jobs, the government will give emergency relief funds. The amount of the handouts will vary from 400,000 won for single-person households to 1 million won for households with four or more members.

As people go contactless in the wake of the pandemic, the government will give a phone bill subsidy of 20,000 won per person to all people aged 13 or older. About 46.4 million people will be eligible for the phone bill subsidy, the ministry said.

Another 1.1 trillion won will be spent for households that care for preschool and elementary school children. The ministry said 200,000 won per child will be offered.

The fourth extra budget will be funded mostly by 7.5 trillion won of new state bonds, the ministry said.

In addition to the fourth extra budget, the government will draw up a stimulus measure worth 4.6 trillion won to prop up the economy and support containment efforts, Finance Minister Hong Nam-ki told reporters.

Domestic consumption has shown signs of deterioration because of the tightened distancing rules, Hong said.

Elaborating on support to be given to small merchants, the minister said Seoul plans to double the amount of money these entrepreneurs can borrow through a special lending program from 10 million won to 20 million won. He said that the government plans to make it easy for merchants to take out this kind of loan.

The policymaker said the government will submit the fourth extra budget bill to the National Assembly on Friday.

The government will spare no efforts to begin offering subsidies and cash handouts ahead of the Chuseok holiday season that starts on Sept. 30, Hong said. He said that while recent extra budgets are straining the fiscal health of the country, the injection of funds should be viewed as a beneficial investment in the long term.

Four extra budgets are expected to take the nation’s debt-to-GDP ratio to 43.9 percent this year, compared with just below 40 percent before the pandemic.

Pounded by the coronavirus outbreak, the nation’s economy has plunged into a recession as its gross domestic product shrank 3.3 percent in the second quarter after a 1.3 percent on-quarter retreat three months earlier.

Earlier this week, Korea Development Institute, a state-run think tank, downgraded the nation’s economic growth outlook to a contraction of 1.1 percent this year, a sharp downward revision from a 0.2 percent expansion in its May forecast.

So far, South Korea has pledged 277 trillion won in stimulus packages to help the nation’s economy recover from the pandemic.

10.09.2020 –  Yonhap News