Paz. May 26th, 2019

Seoul to Welcome US-N. Korea War-Ending Declaration

Seoul, ABD-K. Kore Savaş Sonu Bidirgesinden Memnun 

South Korea says it would welcome the U.S. and North Korea declaring a formal end to the Korean War during their upcoming summit later this week. Ahead of the Hanoi summit, the presidential office in Seoul approved of the two sides possibly ending the war without South Korea’s involvement, saying a war-ending declaration is fundamentally aimed at incentivizing Pyongyang to denuclearize. 

Seoul’s presidential office says Washington and Pyongyang could agree to declare an official end to the Korean War during their summit in Vietnam later this week. 

Speaking to reporters on Monday, Presidential Spokesman Kim Eui-kyeom addressed the possibility of a war-ending declaration without Seoul’s participation.

“The possibility is open. It is unclear what kind of format the war-ending declaration will be, but it is possible North Korea and the U.S. would agree to a deal.” 

Kim said Seoul welcomes any four-, three-, or two-way declaration to put an end to the war which mainly involved the two Koreas, the U.S. and China and that a two-way accord between the U.S. and North Korea will technically suffice.

“I think a declaration just between North Korea and the U.S. will be sufficient… What’s more important is that our government welcomes any form of war-ending declaration that pushes for a smooth denuclearization and speeds up the process.” 

The spokesman noted that diplomatic relations have already been established between South Korea and China, as well as the U.S. and China, and that the two Koreas in effect declared the war’s end and signed a non-aggression pact through two rounds of inter-Korean summits.

Kim said that ending the war is different from signing a peace treaty and the South Korean government believes that multilateral parties need to guarantee peace on the Korean Peninsula.

Spokesman Kim was unsure how many countries should be involved in the peace treaty, which he said will establish peace not just on the Korean Peninsula but also in Northeast Asia. 

The Korean War lasted for three years from 1950 to 1953 and ended in an armistice, which South Korea never signed due to then South Korean President Syngman Rhee’s refusal to accept the division of Korea. 

edaozgul33

Güney Kore, ABD ve Kuzey Kore’nin, bu hafta yapılacak olan zirvede Kore Savaşı’nın resmi olarak bittiğini ilan edeceğini açıkladı. Hanoi zirvesi öncesinde, Seoul’deki başkanlık ofisi, iki tarafın muhtemelen Güney Kore’nin katılımı olmadan savaşı sona erdireceğini onayladı ve savaşın sona erdiği bildirimin temelde Pyongyang’ın nükleer silahlardan arındırılmasını teşvik etmeyi hedeflediğini söyledi.

Seoul’un başkanlık ofisi, Washington ve Pyongyang’ın bu hafta sonunda Vietnam’daki zirvesi sırasında Kore Savaşı’nın resmi bir sonu ilan edebileceğini söyledi.

Pazartesi günü gazetecilere konuşan Başkanlık Sözcüsü Kim Eui-kyeom, Seoul’un katılımı olmadan savaşı sona erdirecek bir beyanda bulunma olasılıklarını ele aldı.

“Olasılık açık. Savaşı sona erdirecek bildirinin ne tür bir formatta olacağı belli değil, ancak Kuzey Kore ve ABD’nin anlaşmayı kabul etmeleri mümkün.”

Kim, Seoul’un, iki Kore’yi, ABD’yi ve Çin’i içeren ve ABD ile Kuzey Kore arasında yapılacak iki yönlü bir anlaşmanın teknik olarak savaşı sona erdirmek için yeterli olacağına dair dört, üç veya iki yönlü bir bildiriyi memnuniyetle karşılayacaklarını söyledi. 

“Sadece Kuzey Kore ile ABD arasında yapılacak bir bildirimin yeterli olacağını düşünüyorum … Daha da önemlisi, hükümetimiz düzgün bir şekilde nükleer silahlardan arındırılma sürecini hızlandıran ve her türlü savaşı sona erdiren bildirimi memnuniyetle karşılayacaktır” dedi.

Sözcü, Güney Kore ve Çin ile ABD ile Çin arasında diplomatik ilişkilerin kurulduğunu ve iki Kore’nin savaşın bittiğini ilan ettiğini ve iki Kore’nin zirve turunda saldırgan olmayan bir anlaşma imzaladığını belirtti. 

Kim, savaşı sona erdirmenin barış anlaşması imzalamaktan farklı olduğunu ve Güney Kore hükümetinin çok taraflı partilerin Kore Yarımadası’nda barışı güvence altına alması gerektiğine inandığını söyledi.

Sözcü Kim, sadece Kore Yarımadası’nda değil, Kuzeydoğu Asya’da da barışı sağlayacağını söylediği barış anlaşmasına kaç ülkenin katılacağı konusunda emin değil.

Kore Savaşı, 1950’den 1953’e kadar üç yıl sürdü ve Güney Kore, o zamandan beri Güney Kore Devlet Başkanı Syngman Rhee’nin Kore’yi kabul etmeyi reddettiği için anlaşma imzalamadı.

25.02.2019 – KBS World